Ból kręgosłupa – co zrobić w takiej sytuacji?


Są w życiu takie sytuacje, że w najmniej oczekiwanym momencie dopada nas silny ból. Jeżeli jest to ból, którego pochodzenie jest nam znane, ponieważ np. mamy jakiś uraz sprzed lat albo skurcz mięśni po dużym wysiłku fizycznym w takiej sytuacji] nie musimy się nadmiernie obawiać. Jednak jeżeli ból nie ma jednoznacznej, znanej nam przyczyny, bez znaczenia gdzie się pojawił, musimy to sprawdzić. Zwłaszcza w sytuacji, gdy są to bóle głowy albo kręgosłupa. Drugie wymienione, są nazywane “chorobą stulecia”, gdyż prędzej czy później dotkną większości osób. Jak postępować jeśli ni stąd ni zowąd pojawi się ból w kręgosłupie?

Przyczyny bólu kręgosłupa

Wszystkie rodzaje bólu mają jakąś przyczynę, którą należy zbadać, żeby wdrożyć {odpowiednie|prawidłowe|kluczowe| środki zapobiegawcze albo leczenie. Najczęstsze powody, przez które odczuwamy ból w kręgosłupie są:
chroniczny stres
u kobiet – zbyt częste chodzenie na szpilkach
zwiększenie się masy ciała
siedzący tryb życia
nie poprawna postawa ciała
uraz w wyniku przebytego wypadku
podeszły wiek
Powodów jest bardzo dużo i w zależności od ich źródła, musimy zwalczyć czynnik, który powoduje ból. Jeśli np. będzie to nadwaga lub otyłość, konieczne będzie wprowadzenie odpowiedniej diety i zredukowanie zbędnych kilogramów. Trudniej jest, w momencie, w którym żaden z wymienionych wcześniej czynników nie miał miejsca w ostatnim czasie a pacjent przez cały czas skarży się na ciągły ból. Bóle kręgosłupa mogą wystąpić we wszystkich jego odcinkach:
lędźwiowym
krzyżowym
szyjnym
piersiowym

Co zrobić kiedy, ból nas nie opuszcza?

Musimy najszybciej jak to możliwe iść do fachowca i ustalić w jakim stanie jest nasz kręgosłup. Lekarz skieruje nas na najskuteczniejsze badanie, ułatwiające zdiagnozowanie urazów i schorzeń – rezonans kręgosłupa. Dzięki temu badaniu, mamy możliwość zobaczyć wszystkie kręgi oraz trzony w każdym odcinku, a także daje możliwość zobaczenia rdzenia kręgowego. Po sprawdzeniu wyników badań specjalista wdraża wszelakie działania, mające na celu uśmierzenie bólu lub całkowitą jego eliminację.

Jak kompleksowo zadbać o kręgosłup?

Pierwsze i najważniejsze – aktywność fizyczna. Zdrowy tryb życia to podstawa utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia, dbania o postawę ciała oraz wzmocnienia mięśni stabilizujących. Zdrowa dieta a także utrzymanie odpowiedniej masy ciała, pomaga w odciążeniu kręgosłupa. Pamiętajmy również, że, jeżeli mamy pracę przy komputerze lub posiadamy pracę siedzącą, nie zapominajmy, żeby podczas jej wykonywania zadbać o prawidłową postawę ciała oraz co jakiś czas, na chwile wstać “rozprostować kości”