Co wchodzi w zakres obowiązków księgowej?


Kiedy posiadamy swoją działalność gospodarczą, zawsze będziemy potrzebować pomocy księgowej. Nie ważne czy bezpośrednio zatrudnimy w naszej firmie na umowę, lub skorzystamy z pomocy biura rachunkowego, tak czy owak, każdy właściciel firmy będzie potrzebował usług księgowych. Jaki jest zakres obowiązków księgowej?

Zawód, który uważa się za niezbyt interesujący.

Wiele ludzi uważa, że zawód księgowej nie nie jest zbyt porywający. Na pierwszy rzut oka, może się wydawać, że jest to sama dokumentacja i cyferki, które trzeba tylko przenieść do komputera albo prawidłowo wzajemnie dopasować. Ale nic bardziej mylnego. Zawód księgowej to trudna i skomplikowana praca, wymagająca dużej dozy skupienia oraz wiedzy z zakresu ekonomii, finansów oraz prawa.

Jakie są obowiązki księgowej?

Zakres obowiązków księgowej w Gdyni jest naprawdę bardzo obszerny. Do naczelnych obowiązków księgowej należy przede wszystkim:

  • dbanie o poprawne rozliczenie finansowe firmy – a przede wszystkim to dotyczące Urzędu Skarbowego i ZUSU-u.
  • Rozliczenie współpracy z klientami oraz kontrahentami przedsiębiorstwa
  • Prowadzenie precyzyjnej ewidencji księgowej – w zależności od tego, jakim sposobem się rozliczamy – ryczałt, księga przychodów i rozchodów lub pełna księgowość – wszystkie te czynności będą w rękach księgowej.
  • rozliczenie podatku VAT, a także wystawianie i rozliczanie faktur
  • ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych
  • deklaracje podatkowe – wypełnienie oraz wysyłanie jej w określonym czasie do organu podatkowego

Co lepsze – mieć indywidualną księgową czy zdecydować się na biuro księgowe?

Wszystko zależy od tego, jaki typ przedsiębiorstwa a także jaki posiadamy system zarządzania. Dla osób, które są bardziej zabiegane i wolą swój biznes za pomocą komputera lub telefonu, zdecydowanie wygodniejszym wyjściem, będzie wynajęcie biura rachunkowego. Kontakt z biurem możemy mieć telefonicznie, faktury i potrzebne dokumenty dostarczać mailowo lub ewentualnie dowozić pod wskazany adres. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy na kosztach zatrudnienia kolejnego\osobnego pracownika oraz na wyposażeniu go, w odpowiednie narzędzia potrzebne w tym zawodzie. Księgowa w dużych polskich miastach jak Gdynia, Poznań albo Wrocław będzie łatwa do znalezienia, szczególnie gdy zdecydujemy się na biuro rachunkowe.