Co zrobić ze zużytą torbą foliową?


Aktualnie w plastik pakowana jest olbrzymia liczba produktów. Co prawda, w obliczu częstych apeli o ochronę atmosfery ich liczba spada. Jednak wciąż są one sporym ciężarem dla Ziemii.

Zużyte opakowania foliowe można wykorzystywać wtórnie – dzięki temu ograniczany jest ich wpływ na atmosferę. Całkowite odejście od toreb foliowych jest niemożliwe – skala ich występowania jest zbyt duża. Dochodzi też aspekt ekonomiczny – producent toreb foliowych tworzy swoje produkty tanio i masowo. Odejście od foliowych toreb oznaczałoby dla producentów dóbr wzrost kosztów.

Pomysły na ponowne wykorzystanie toreb foliowych

Foliowe opakowania wcale nie muszą być jednorazowego użytku. Ich wielokrotne stosowanie obniża liczbę tego typu śmieci. Problem z folią polega na tym, że do całkowitego rozkładu potrzebuje on dziesiątek lat – w tym czasie jego wpływ na środowisko naturalne jest niekorzystny.

Torby foliowe można wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli opakowanie nie jest bardzo zniszczone warto je zagospodarować. Biorąc pod uwagę społeczną odpowiedzialność biznesu, producent toreb foliowych, powinien sugerować wśród użytkowników postawy proekologiczne.

Praktycznym sposobem na ponowne użycie zużytych toreb jest przechowywanie w nich żywności. Można spotkać torby foliowe o różnych kolorach i w różnych rozmiarach. Jednak praktycznie każda z nich sprawdzi się w przechowywaniu jedzenia. Są szczelne i efektywnie blokują potencjalny wpływ czynników zewnętrznych na żywność.

Zużyte torby foliowe również bardzo dobrze odnajdują się na zakupach. Zamiast za każdym razem brać nowe siatki warto korzystać z już posiadanych. Opakowania foliowe często stosuje się też w usługach kurierskich pakując w nie wysyłane produkty.

Jak ograniczać plastik i efektywnie wykorzystać ten, który już z nami jest?

Torby foliowe to niemały biznes. Są tanie i łatwe w wytwarzaniu, a do tego powszechnie wykorzystywane. Ich kompletna eliminacja jawi się jako mrzonka. Mimo to, są podejmowane inicjatywy apelujące by ograniczać zużycie plastiku i stosować zrównoważone rozwiązania.

Niejeden producent toreb foliowych ma w związku z tym ból głowy. Wielu z nich stara się odzyskiwać zużyty plastik i wykorzystywać go ponownie do produkcji nowych opakowań.

Zachęca się również nas, konsumentów, byśmy dzielili śmieci i w ten sposób we własnym zakresie starali się dbać o Ziemię.

Recykling plastiku – nadzieja w nauce?

Na kwestie związane z ograniczeniem wpływu toreb foliowych na zanieczyszczenie atmosfery próbuje odpowiedzieć też nauka. Poprzez różne odkrycia z zakresu biologii, chemii, fizyki czy materiałoznawstwa powstają nowe propozycje na walkę z plastikiem.

Niejeden duży producent toreb foliowych wydaje spore kwoty na badania i rozwój. W tym także badania nad ponownym użyciem produkowanych toreb i zmniejszeniu ich negatywnego wpływu.