Czy serwisowanie fotowoltaiki jest kosztowne?


Od pewnego czasu coraz częściej można dostrzec instalacje fotowoltaiczne na dachach mieszkań czy w ogrodach. Jest to konsekwencja ulg oferowanych przez rząd i coraz większej świadomości Polaków w kwestii ochrony środowiska. Fotowoltaika zapewnia dostęp do taniej energii, która przy tym jest przyjazna dla środowiska. Jeśli chcemy by prad, z którego(ej) korzystamy był(a) czysty(e), odpowiedzią jest fotowoltaika.

Pomorskie czy podkarpackie – słońce dociera w większość miejsc.

Co więcej dużą zaletą fotowoltaiki jest fakt, że nie wymaga ona dużej pracy. Raz zamontowana instalacja będzie nam służyć latami wytwarzając prąd bez naszej ingerencji. Żeby zwiększyć jej wydajność warto jednak raz na jakiś czas zrobić przegląd systemu. Serwis fotowoltaiki może pomóc w zoptymalizowaniu jej pracy i zapewnić jej pracę przez następne lata.

Co ile robić przegląd instalacji fotowoltaicznej?

System fotowoltaiczna to zbiór połączonych ze sobą urządzeń elektrycznych. Oznacza to, że dla jego należytego funkcjonowania warto robić ich przeglądy.

Z racji tego, że jest to system będący pod napięciem przez względy bezpieczeństwa powinno się go serwisować. Regularne kontrole pozwalają uniknąć potencjalnych kłopotów w przyszłości. Dają też możliwość wykrycia usterek i zorganizowania prac naprawczych.

Zdarza się, że regularne przeglądy urządzeń tworzących system(u) są warunkami firmy montującej fotowoltaikę. Pozwala to utrzymywać w mocy gwarancję na konstrukcję.

Wszystkie znaki, które mogą sugerować, że fotowoltaika nie działa tak jak należy powinny przykuwać naszą uwagę. Spadki efektywności systemu czy {wzrosty opłat za prąd|wyższe niż zazwyczaj opłaty za prąd powinny zapalić alarm w naszych głowach. Podobnie jak różnego rodzaju błędy falownika czy pozostałych elementów systemu. Wtedy powinniśmy wezwać ekspertów. Jak o wsystko, o fotowoltaikę też trzeba dbać – serwis fotowoltaiki jest jedną z podstaw takiego spojrzenia.

Z jaką częstotliwością serwisować fotowoltaikę?

Ekspert w dziedzinie fotowoltaiki będzie w stanie szybko i sprawnie przeprowadzić kompleksowy audyt naszych instalacji. Praca serwisanta opiera się na zarówno wzrokowej ocenie stanu systemu, jak również na bardziej specjalistycznych pomiarach. Osoba, która kontroluje fotowoltaikę ma do dyspozycji najnowszymi technologiami, które umożliwiają na bardzo dokładne wskazanie wszelkich potencjalnych zapalników. W razie potrzeby wymienia lub reperuje popsute komponenty.

Zgodnie z przepisami prawa konstrukcje elektryczne powinny przechodzić inspekcję przynajmniej raz na 5 lat.

Dotyczy to również fotowoltaiki. W praktyce zależy jakie konkretnie działania mają być przeprowadzane – niektóre z nich powinno się przeprowadzać częściej niż inne.

Rodzaj przeglądu determinuje też ceny serwisu. Wahają się one od 300 do 1000 PLN. Warunkują je różne składowe. Istotny jest rodzaj instlacji i miejsce, gdzie jest zamontowana. Także miejsce na mapie, gdzie musi dojechać się serwisant wpływa na koszty. Jeśli serwis fotowoltaiki musi dojechać np. w Pomorskie z południa Polski, trzeba się liczyć ze wzrostem kosztów.

Żródło: Firma fotowoltaiczna z Sopotu