Czy wypożyczanie klimatyzatora jest korzystne?


Coraz częściej w naszym klimacie trafiają się wyjątkowo gorące dni. Zazwyczaj temperatury są tak duże, że codzienne funkcjonowanie jest kłopotliwe. W takiej sytuacji poprawę komfortu może zapewnić dobry klimatyzator. Czym właściwie jest klimatyzator? Krótko mówiąc jest to urządzenie, służące do schładzania powietrza. Ale czy warto zakupić klimatyzator, jeśli lato trwa jedynie kilka miesięcy?

Źródło: Wypożyczalnia klimatyzatorów z Wrocławia.

Na jakiej zasadzie funkcjonuje klimatyzator?

Wbrew pozorom, jeśli chodzi o zasady działania klimatyzacji jest to stosunkowo prosty mechanizm. Generalnie jest to urządzenie, które można porównać do lodówki-  sposób chłodzenia powietrza jest podobny. Klimatyzator składa się z parownika, skraplacza a także sprężarki. Powietrze, trafiające do wewnątrz ochładzane jest w parowniku przez przekazanie ciepła czynnikowi chłodzącemu. Kolejnym etapem jest sprężenie gazu w sprężarce, aby następnie przejść do skraplacza, tam powietrze zostaje przekształcone w ciecz. Następnie po raz kolejny trafia na parownik, gdzie ponownie zmienia się w w stan gazowy. Najnowocześniejsze rodzaje klimatyzatorów mają liczne dodatkowe funkcje. Poza samym schładzaniem powietrza, są to:

  • Ogrzewanie – w zimowe miesiące można odwrócić schemat działania tak, aby powietrze się nagrzewało.
  • Wentylacja – istnieje możliwość podłączenia klimatyzatora do systemu wentylacyjnego. Podczas gdy urządzenie jest wyłączone, system wentylacyjny będzie działać niezależnie. Połączenie tych dwóch systemów pozwala dostarczanie świeżego powietrza z zewnątrz.
  • Oczyszczanie powietrza – jest to funkcja coraz powszechniejsza w polskich domach przez słabą jakość powietrza. Zamontowane w środku klimatyzatora filtry umożliwią oczyszczanie powietrza. Jest to przydatna opcja zwłaszcza dla alergików.
  • Osuszanie – klimatyzator umożliwia utrzymanie niezmiennej, odpowiedniej wilgotności powietrza. Podnosi to komfort termiczny, oraz przeciwdziała pojawieniu się pleśni.
  • Jonizowanie powietrza – jest to wyjątkowa funkcja, która znacznie wpływa na wzrost ceny urządzenia. Klimatyzator wyposażony w jonizator ma z pewnością korzystny wpływ na nasze zdrowie. 

Jeżeli podejmiemy decyzję o montażu klimatyzacji w pomieszczeniu, należy pamiętać aby była ona regularnie serwisowana. Dzięki temu jakość powietrza będzie dobrej jakości, a sam klimatyzator będzie działał znacznie dłużej. 

Wady i plusy klimatyzacji

Jak każde urządzenie, klimatyzator posiada określone wady i plusy. Główną jego wadą jest koszt samego urządzenia, oraz koszt jego instalacji. Montaż klimatyzacji najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która zrobi to szybko i odpowiednio, aczkolwiek nie jest to oszczędne rozwiązanie. Tutaj przechodzimy do następnej wady, gdyż instalacja klimatyzacji zazwyczaj związana jest z kuciem ścian i jest to naprawdę duży remont. Oczywiście jeżeli nie posiadamy miejsca na stały montaż, można pomyśleć nad klimatyzatorem mobilnym. Są firmy posiadające wynajem klimatyzatorów w korzystnych cenach. Co więcej, klimatyzator należy regularnie oddawać serwisowaniu i wymieniać filtry. Na pewno klimatyzacja posiada wiele plusów. Głównie jest to komfort termiczny w czasie upalnych dni, które występują się znacznie częściej. Dzięki temu także sen w upale bezproblemowy. Kolejną korzyścią tego urządzenia jest polepszenie jakości powietrza, co jest ważne zwłaszcza dla osób chorujących na astmę i alergię. Wewnętrzne filtry powietrza skutecznie polepszają jego jakość. Kolejną korzyścią mającą dobry wpływ na ludzi jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza. korzyści klimatyzacji znacznie przeważają jego minusy, przez co warto zainwestować to urządzenie. Co w przypadku, kiedy nie mamy wolnej przestrzeni na zainstalowanie klimatyzatora, lub korzystać z jego dobrodziejstwa tylko w miesiącach letnich?

Klimatyzator mobilny- dobre rozwiązanie dla nieprzekonanych

Coraz częściej można spotkać wypożyczalnie klimatyzatorów. Cieszą się one dużą popularnością szczególnie w dużych miastach jak Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Łódź. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają miejsca na stały montaż klimatyzatora. Nierzadko wypożyczalnie proponują swoje klimatyzatory dla przyjęć weselnych w salach gdzie nie ma zamontowanej klimatyzacji. Bardzo poprawia to samopoczucie gości w czasie przyjęcia. Warto mimo wszystko pamiętać, że nie do schładzania dużych pomieszczeń. Najważnieszą zaletą mobilnego klimatyzatora jest to, że posiada on kółka i bezproblemowo można zmieniać jego lokalizację. Niewątpliwie minusem tego urządzenia jest emitowany przez niego hałas. Jest on zdecydowanie głośniejszy, aniżeli urządzeń zamontowanych na stałe. Klimatyzatory mobilne nie są również tak wydajne jak te wymagające montażu. Oczywiście przed decyzją co do kupna lub wypożyczenia klimatyzatora należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Zazwyczaj pomimo chęci nie ma po prostu opcji kupna stałego klimatyzatora, i wtedy jedynym rozwiązaniem, które pozwoli pomimo wszystko cieszyć się chłodniejszym powietrzem jest jego wynajęcie. Wypożyczenie klimatyzatora jest rozwiązaniem z którego chętnie korzystają biura. Należy jednak mieć na uwadze, że klimatyzatory mobilne są urządzeniami znacznie głośniejszymi niż standardowe. Dlatego szczególnie jeżli chodzi o biura warto wybrać model jak najcichszy.