Czym jest metalizacja natryskowa?


Korozja niesie z sobą negatywne skutki dla elementów stalowych. Wpływa ona na wytrzymałość takich elementów. Jest to problem, z którym od lat mierzą się budowniczy.

Wilgoć połączona z procesem utleniania jest przyczyną pojawiania się rdzy. Wobec tego, uwzględniając różne warunki pogodowe, w których znajdują się stalowe konstrukcje, zaczęto stosować ochronę antykorozyjną.

Wielkość przemysłu stalowego i jego {duży|spory| wpływ na gospodarkę, wygenerował popyt na firmy skupiające się tego typu ochroną. Jedną z wiodących usług oferowanych przez tego rodzaju firmy jest metalizacja natryskowa. Na czym polega ten proces?

Na czym polega metalizacja natryskowa?

Metalizacja natryskowa jest rodzajem ochrony elementów stalowych przed wpływem wilgoci. To właśnie wilgoć połączona z tlenem w znacznej mierze determinuje powstawanie korozji.

Jest to jedna z najbardziej nowatorskich technik zabezpieczających. Jest również niebywale skuteczna. Naniesienie specjalnej warstwy preparatu pod odpowiednim ciśnieniem pozwala utrzymać efekt przez długi czas.

Sam proces, jakim jest metalizacja natryskowa polega na nakładaniu przy pomocy natrysku rozgrzanego do temperatury topnienia metalu na elementy stalowe. Przeważnie jako materiał ochronny wybiera się cynk. W rezultacie połączenia materiałów, powstaje jednolita powłoka, która skutecznie chroni materiał przed korozją.

Jakie typy metalizacji natryskowej wybrać?

Można spotkać różne typy metalizacji natryskowej. Jej podział może następować z uwzględnieniem różnorakich parametrów.

Jedną z podstawowych linii podziału jest rodzaj wykorzystywanego ciepła. Metalizacja natryskowa jest dziedziną, która stale ewoluuje dostarczając coraz nowszych i skuteczniejszych rozwiązań.

Do najczęściej stosowanych rodzajów metalizacji natryskowej zaliczyć można:

  • Natryskiwanie płomieniowe – w wyniku spalania gazu z drutu bądź proszku tworzy się rozpylany materiał nanoszony na stal
  • Natryskiwanie łukowe – stosuje łuk elektryczny. Odbywa się w wyższej temperaturze niż natryskiwanie płomieniowe.
  • Natryskiwanie plazmowe – w tym przypadku materiałem cieplnym jest gaz plazmotwórczy. Temperatura jest tak wysoka, że daje możliwość spalenia niemal każdego rodzaju metalu.
  • Natryskiwanie naddźwiękowe – jedna z najnowszych metod metalizacji natryskowej. Jest to znacznie poprawiona wersja natryskiwanie płomieniowego

Warto też dodać, że stale prowadzone są badania nam nowymi technikami. Ich zadaniem jest nadanie jeszcze większej ochrony antykorozyjnej konstrukcjom stalowym.

Ochrona antykorozyjna – komu ją zlecić?

By skutecznie zabezpieczyć elementy stalowe przed rdzą, najlepiej zaangażować do tego specjalistów. Przede wszystkim, metalizacja natryskowa wymaga odpowiedniego sprzętu.

Ponadto, wiedza teoretyczna i praktyczna. Osoba bez przeszkolenia, próbując samodzielnie realizować metalizację natryskową może spowodować więcej strat niż plusów.

Firm zajmujących się metalizacją natryskową najlepiej szukać w sieci, gdzie obecnie przenosi się większość reklamodawców. Można też znaleźć opinie i dokładne opisy ofert poszczególnych firm.