Czym się kierować budując przydomową oczyszczalnie ścieków?


Coraz więcej ludzi stara się uniezależnić od państwa. Wydarzenia z ostatnich kilkunastu miesięcy sprawiają, że coraz częściej ludzie myślą o zorganizowaniu sobie przestrzeni, w której bedą w stu procentach niezależni. W obliczu grożących kryzysów gospodarczych są to rozwiązania, które w przyszłości mogą decydować nawet o przetrwaniu.

Przy domach tworzy się instalacje fotowoltaiczne, zbiorniki retencyjne, spiżarne czy przydomowe oczyszczalnie ścieków. Skupmy się na ostatniej pozycji – o czym należy pamiętać budując takową?

Oczyszczalnia ścieków przy domu – indywidualna alternatywa dla szamba

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków pod kątem wygody jest świetną alternatywą dla szamba. Gospodarstwa domowe produkują duże ilości różnego rodzaju nieczystości – ich gromadzenie i utylizacja potrafią potrzebować sporych nakładów pracy. Jednak własna oczyszczalnia ścieków umiejscowiona przy domu może być rozwiązaniem tego problemu.

Co więcej takie oczyszczalnie są tanie w użytkowaniu. Ich koszt potrafi szybko odzyskać włożone w budowę pieniądze i długoterminowo pozwolić na oszczędności przekraczające wydatki.

Takie konstrukcje przyczyniają się też do ochrony środowiska. Oczyszczoną wodę można wykorzystać ponownie, choćby podlewając rośliny w ogrodzie. Nieczystości, które podlegają czyszczeniu mogą z powodzeniem pełnić rolę naturalnego nawozu.

Niezbędne dokumenty i pozwolenia – bez tego nie zbudujesz domowej oczyszczalni ścieków

Możliwość budowy przydomowej oczyszczalni ścieków może być uzależniona od otrzymania właściwego zezwolenia. Przed rozpoczęciem prac powinno się zweryfikować ten temat i w razie potrzeby zebrać wszystkie wymagane dokumenty.

Działka, na której ma powstać oczyszczalnia musi posiadać sprawne przyłącza wodno-kanalizacyjne w Warszawie. Pozwoli to na przepompowywanie ścieków z rur do właściwego zbiornika. Do sprawdzenia czy przyłącza wodno-kanalizacyjne funkcjnują prawidłowo najlepiej jest wezwać fachowca, który oceni ich stan.

Wszystko zaplanuj – domowa oczyszczalnia ścieków z głową

Opisywana instalacja wymaga piętnastometrowego dołu, w którym może być umiesczony zbiornik na ścieki. Wobec tego najrozsądniej jest prowadzić roboty w okresie wiosenno-letnim, gdzie ziemia jest rozmarznięta(y).

Ważny jest dokładny projekt. Dotyczy to nie tylko kwestii budowlanych, ale też innych towarzyszących elementów. Warto je skonsultować z opinią fachowców.