Domy szkieletowe ze Skandynawii – za co pokochali je Polacy?


Coraz częściej w polskim krajobrazie można spotkać domy z drewna. O ile tego rodzaju budowle znalazły swoich fanów w innych krajach już dawno temu, o tyle w Polsce ciągle stanowią coś nowego.

W Polsce od lat stawia się na domy murowane. Drewno przez lata było uważane za materiał nietrwały. Od pewnego czasu trend się zmienia i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej codzienna.

Domy skandynawskie – czym się cechują?

Budowa domów drewnianych to pomysł zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie w Europie Północnej zyskały one zastosowanie na szerszą skalę. Są to terytoria intensywnie zalesione. W obliczu tego łatwo jest tam o podstawowy materiał.

Domy skandynawskie buduje się z drewna, które charakeryzuje się wieloma właściwościami termicznymi. Jest to tworzywo, które pozwala utrzymać ciepło w pomieszczeniu w zimie. Za to w ciepłych miesiącach panuje tam kojący chłód kontrastujący ze skwarem na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest też o wiele szybsza niż stawianie domu murowanego. Na budowę tego drugiego oddziaływanie mają warunki pogodowe, które nie zawsze pozwalają prowadzić prace. Budowa domów drewnianych wykonalna jest nawet w zimie. Średni czas takiej budowy to zaledwie kwartał.

Domy skandynawskie potrzebują też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Powoduje to, że są widocznie tańsze od tradycyjnych budynków mieszkalnych wystepujących na terenie Polski.
Są one również bardziej przyjazne środowisku. Drewno jest surowcem odnawialnym, a do tego nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto umożliwia na dostosowywanie poziomu pobieranej przez dom energii.

Jak wybrać lokalizację dla domu szkieletowego?

Podstawową sprawą w trakcie budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Konstrukcja musi być stabilna i odporna na zjawiska pogodowe. Musi też spełniać podstawowe warunki przeciwpożarowe. Poza tym trzeba zabezpieczyć dom przed pojawieniem się szkodników.

Wszystkie te czynności polegają na używanu właściwych specyfików. Bejce i oleje mają za cel chronić drewno przed wilgocią oraz wiatrem i chłodem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na wpływ promieni słonecznych.

Co więcej prowadzi się szereg zabiegów uszczelniających kwaterę. Pozwala to na lepszą kontrolę nad temperaturą wewnątrz. Jest to również ochrona przed wszelkiej maści szkodnikami czy gryzoniami, które mogłyby szukać schronienia w naszych czterech kątach.

Żeby móc w pełni radować się z uroków domów szkieletowych, warto postarać się o dobrą lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie sprawdzą się w dużych, zatłoczonych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z wsią. Dobrym przykładem może być Pomorskie, gdzie populacja ucieka od miesjkiego rozgardiaszu na suburbia. Tam też powstają kolejne domy skandynawskie.

Województwo Pomorskie – ziemia obiecana dla drewnianych domów?

Lokalizacja domu jest też ważna z innego powodu. Poziom zalesienia w wybranym rejonie determinuje cenę surowca. Wspomniane województwo Pomorskie, przez wzgląd na duże zalesienie jawi się jako dostawca niedrogiego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drzewa. Uwzględniając skalę – dopowiednia lokalizacja może przynieść niemałe oszczędności.

Kolejną ważną kwestią jest projekt i postawienie zaplanowanego budynku. Na rynku jest całkiem dużo przedsiębiorstw, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Rozważając taką budowę warto skonsultować się z przedstawicielami tego typu podmiotów. Specjalista pomoże nam w określeniu parametrów, które musi spełniać upragniony dom skandynawski. Zrobi to opierając się na udostępnionej mu przez nas wiedzy o naszej ziemii oraz limitach finansowych.

Rozgarnięty producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do końca. Ludzie obracający się w tej branży dysponują często rozległą siecią kontaktów. Pozwalają one na zorganizowanie surowców lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się błahostką. W zasadzie większość pracy wykonuje upoważniony przez nas pracownik. Organizuje on ekipę budowlaną oraz konieczny sprzęt i materiały.