Dzikie zwierzęta a ogród – jak można go zabezpieczyć?


W naszym kraju wprowadzone zostały wyznaczone okresy polowań na zwierzynę. W ustawie „Prawo łowieckie” a także w rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych zostały ustalony sposób zadośćuczynienia w przypadku zniszczeń które zostały dokonane przez dzikie zwierzęta. Czy możemy jednak ochronić swoją posesję przed nimi

Zabezpieczanie terenu

Ogrodzenie betonowe w Wielkopolsce to najpopularniejsza metoda na ogrodzenie. Zadbaj też o betonową podmurówkę utrudniającą podkop. Jaka musi być wysokość takiego płotu? Wysokość płotu powinna wynosić nawet 2-2,5 m. Jeśli ogrodzenie będzie niższe to na przykład skoczna sarna będzie mogła je przeskoczyć. Nie zapominaj także aby druty były gęsto rozstawione, ponieważ mały zając dostanie się do ogródka. Natomiast dzik jest w stanie zniszczyć ogrodzenie. Jeżeli się ich boisz to warto zainwestować w elektroniczne pastuchy. Na jakiej zasadzie one działają? Elektroniczne pastuchy wytwarzają pole magnetyczne, które zwierzę wyczuwa i będzie trzymać się z daleka.

Jak można chronić drzewa ogrodowe?

Nie da się ukryć, że taka zwierzyna jak sarna i jeleń lubią korę z drzew. Dlatego właśnie warto je zabezpieczyć używając do tego:

– matę słomianą albo wiklinową,

– osłonkę perforowaną dookoła drzewka,

– plastikową tubę,

– wielokolorowe wstążki na gałązkach.

Czasem zagrożenie przyfruwa z powietrza. Ptaki chętnie odżywiają się naszymi owocami i wydziobują nasiona. Jak można się przed tym zabezpieczyć? Postaw strachy na wróble.