Frankowicze – kto ich wspiera


Niestety nadal trudno było to osiągnąćbez właściwego wsparcia ekspertów. Jednym z pierwszych projektów, które powstały aby wesprzeć frankowiczów było Polskie Stowarzyszenie Kredytobiorców Frankowych. Na tego typu grupach wsparcia można szukać pomocy, po podjęciu decyzji o złożeniu pozwu. Jego członkowie dzielą się bezcennym doświadczeniem, można również liczyć na pomoc specjalistów. 

Ile wynoszą koszty postępowania? 

Mimo prawa, które stoi po stronie frankowiczów problemem okazały się znaczne koszty prowadzenia takiej sprawy. Mało kto może sobie pozwolić na taki wydatek. Dzięki korzystnemu orzeczeniu Sądu Najwyższego biura prawnicze zaczęły prowadzić takie sprawy, oczekując honorarium dopiero po zwycięstwie. Odsetek pozytywnie rozstrzygniętych spraw jest tak wysoki, że prawnicy traktują to jako inwestycję długoterminową. Jakie są koszty takiej sprawy? Jak dochodzić swoich praw? Aby w ogóle sprawa trafiła do sądu należy wpłacić 1000 zł za wpis sądowy. Jeśli trzeba będzie powołać biegłych, wówczas koszty wzrosną o kolejny tysiąc. Oczywiście do tego dochodzi koszt honorarium dla prawników, który wynosi ok 4000 złotych w pierwszej instancji. Jeśli sprawa trafi do wyższej instancji, wtedy trzeba zapłacić dodatkowe 2000 zł. W niektórych przypadkach całkowity koszt takiej rozprawy może wynosić nawet 10 000 zł, co dla osób spłacających kredyt jest dużym obciążeniem. Na szczęście mogą oni korzystać ze wsparcia specjalistów dzięki temu, że teraz prawo stoi po ich stronie. Kancelarie adwokackie znalazły metodę, aby prowadzić sprawę bez początkowych kosztów. 

Gdzie szukać odpowiedniej kancelarii adwokackiej? 

Po korzystnym orzeczeniu Sądu Najwyższego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej coraz więcej kancelarii adwokackich jest chętnie przyjmuje tego typu sprawy z odroczonym wynagrodzeniem. Nawet Ci kredytobiorcy, których nie było stać na duże koszty rozpraw, obecnie częściej szukają wsparcia u specjalistów. Mimo wszystko, aby wszystko przebiegało gładko trzeba znaleźć odpowiednią kancelarię która ma doświadczenie w tego rodzaju rozprawach. Należy pamiętać, że jest to dosyć skomplikowany proces, dlatego nie każdy prawnik da sobie z nim radę. Należy skrupulatnie sprawdzić doświadczenie danej kancelarii, ponieważ wiele z nich przyjmuje takie sprawy licząc na duży zarobek, pomimo braku wiedzy na ten temat.

Warto również zwrócić uwagę na to jaki zespół pracuje w danej kancelarii. Powinni w niej pracować nie tylko osoby idealnie znające prawo, ale również mający wiedzę z dziedziny finansów i ekonomii. Jest to powód dla którego wiele kancelarii z pewnością nie dałaby rady sobie z pomocą osobom poszkodowanym. Wiele doświadczonych kancelarii prawnych można znaleźć np. w Gdańsku. Eksperci do których uda się kredytobiorca powinni zaproponować kompleksowe podejście do sprawy, a nie jedynie zwykłą poradę prawną. Umowa kredytowa musi być przestudiowana indywidualnie, a następnie ekspert powinien zaoferować możliwe wyjścia z sytuacji i perspektywę dalszej współpracy. Następnym etapem jest złożenie pozwu w imieniu frankowicza, a później reprezentowanie go na rozprawach.

Adwokat doświadczony w tego rodzajach sprawach będzie umiał wygrać maksymalny zwrot pieniędzy przez bank. Po unieważnieniu umowy kredytowej opłaca się dążyć do wykreślenia banku z {hipoteki nieruchomości|hipoteki{. Należy pamiętać, że bank ma możliwość zapewnienia sobie całego zespołu doskonałych prawników. Jedynie kancelaria mająca doświadczenie w sprawach pomocy frankowiczom będzie świadoma kroków, jakie może podjąć bank na sali sądowej. Kiedy kredytobiorca podejmie już decyzję o walkę w sądzie, potrzebnych informacji i godnych polecenia ekspertów może szukać na grupach wsparcia znajdujących się w Internecie.

Źródło: Adwokat Pomoc Frankowiczom