Gdzie warto zamontować panele słoneczne – nie tylko na dachu!


Ze względu na szansę otrzymania wielu dotacji na fotowoltaikę co roku rokiem rośnie zainteresowanie nimi. Jest to przyjazne środowisku źródło energii, które umożliwi także zaoszczędzenie na rachunkach za energię elektryczną. Każdy będący w posiadaniu domu jednorodzinnego może stać się posiadaczem fotowoltaiki. Ich montażem trudnią specjalistyczne firmy, które w projekcie biorą pod uwagę wiele potrzebnych parametrów, a także dopasowują najlepsze lokalizacje na instalację paneli słonecznych. Najczęściej przez wzgląd na komfort są one instalowane na dachach domów, ale możliwe jest również umieszczenie je w innych miejscach takich jak specjalne konstrukcje na gruncie, dachy garaży, a także dachy altan. Gdzie jeszcze można zainstalować fotowoltaikę w Gdańsku? Czy ulokowanie ich na gruncie nie wpłynie niekorzystnie na ich wydajność? 

Odpowiednie lokalizacje dla montażu paneli fotowoltaicznych

Odpowiednie dobranie lokalizacji na montaż paneli fotowoltaicznych ma znaczący wpływ na ich efektywność. Poszukując firmy, która zajmie się montażem można skorzystać z doświadczenia specjalistów w kwestii wyboru nie tylko ich mocy, ale również najlepszego miejsca. Istotne, aby w miarę możliwości zapewniony był jak najczęstszy dostęp do światła słonecznego. W ciągu roku zmienny jest kąt padania promieni, z tego powodu właściwy wybór instalacji zależy od warunków geograficznych. Takim przykładem może być Białystok w województwie podlaskim, gdzie jak pokazują badania największą efektywność produkcji energii można uzyskać w maju, czerwcu i sierpniu, najmniejsza z kolei jest od listopada do marca.

Tego typu uwarunkowania należy rozważyć podejmując decyzję o zamontowaniu instalacji. Panele fotowoltaiczne najlepiej jest umiejscowić na otwartej przestrzeni z wykierowaniem na południe. Optymalny kąt nachylenia to 30 – 45 stopni. Warto wspomnieć, że zwiększenie kąta nachylenia może przynieść znaczne straty energii. Panele fotowoltaiczne najczęściej instalowane są na dachach budynków, przez co kąt pochylenia narzucony jest przez konstrukcję dachu. Zazwyczaj, gdy nie można umieścić instalacji na dachu, można rozważyć montaż na południowej ścianie domu. Alternatywą może być także umieszczenie ich na odpowiedniej konstrukcji na gruncie. Warunkiem jest jednak duża przestrzeń bez zabudowań czy drzew w okolicy. Trzeba pamiętać, że drzewa nawet takie, które bezpośrednio nie osłaniają konstrukcji, mogą mieć negatywny wpływ ze względu na spadające liście.

Kiedy można rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie budynku?

Na pewno najbardziej popularnym sposobem instalacji paneli słonecznych jest umiejscowienie ich na dachu budynku. Mimo wszystko niekiedy nie jest to możliwe i należy zastanowić się nad innymi rozwiązaniami jak na przykład rzadko spotykany montaż na ścianie budynku. Zasada funkcjonowania paneli pozostaje taka sama jak w przypadku tradycyjnego położenia na dachu. W jakich sytuacjach można przemyśleć ten sposób? Najczęściej posiadacze domów decydują się na niego w następujących przypadkach:

  • konstrukcja dachu nie umożliwia ułożenia na nim paneli,
  • właściciel chce zwiększyć ilość paneli, ale nie ma więcej przestrzeni na dachu,
  • dach jest stosunkowo mały i nie da się na nim zamontować wszystkich potrzebnych paneli.

Niewątpliwą zaletą takiego montażu jest zwiększenie ich efektywności zimą, kiedy słońce położone jest nisko nad horyzontem. Inwestorzy chcący zamontować panele na ścianie zazwyczaj jako korzyść wskazują nowoczesny wygląd budynku, który nadają mu panele. Takie położenie paneli słonecznych ułatwia także ich konserwację i czyszczenie przez wzgląd na łatwiejszy dostęp do nich. Oczywiście to rozwiązanie posiada także wadę. Pomimo tego że produkcja energii w okresie zimowym jest większa, to wydajność biorąc pod uwagę cały rok jest zmniejszona o 72 % w porównaniu do tradycyjnego sposobu instalacji. 

Panele fotowoltaiczne – montaż na gruncie

Panele na gruncie są dobrym rozwiązaniem, kiedy posiadamy wolny kawałek działki. Niestety, koszt ich montażu jest o wiele większy niż w przypadku tradycyjnego montażu. Wynika to z faktu, iż panele wolnostojące wymagają odpowiedniej konstrukcji, która utrzyma je w odpowiednim nachyleniu. Niewątpliwą zaletą jest ich większa efektywność, zwłaszcza, kiedy inwestor zdecyduje się na uzbrojenie ich w system nadążny, który obraca panele w kierunku słońca.