Jak długo trzeba nawadniać ogród linią nawadniającą?


Każdy właściciel ogrodu, chciałby żeby prezentował się on jak najbardziej okazale. Żeby osiągnąć zamierzone efekty trzeba mu zainwestować dużo czasu.

Regularne podcinanie krzewów i roślin, koszenie trawy czy podlewanie – są to działania czasochłonne i potrzebujące uwagi.

Istnieją urządzenia, które pozwalają przyspieszyć pewne rzeczy i zaoszczędzić czas. Jednym z takich urządzeń jest linia nawadniająca. Pozwala ona sprawnie dostarczyć do ogrodu tyle wody, ile jest mu potrzebne do harmonijnego wzrostu.

Jak działa linia nawadniająca?

Poza oszczędności(ą) czasu, linia nawadniająca stanowi też najefektywniejszy sposób nawadniania pod kątem zużycia wody. Nawadnianie kroplowe jest szczególnie popularne w innowacyjnych gospodarstwach. Realizuje swoją rolę zarówno przy dużych uprawach rolnych, jak i przy mniejszych powierzchniach.

Linia nawadniająca poprzez dozowanie relatywnie małych dawek wody daje możliwość zaoszczędzić nawet do 40% mniej wody w zestawieniu z innymi metodami nawadniania. Woda wydzielana przez linię nawadniającą trafia do ukorzenienia roślin.

Co więcej, linia nawadniająca dzięki odpowiednio wydzielanym dozom sprawia, że potencjalnie wykorzystywane w ogrodzie nawozy są efektywniej rozprowadzane.

Żeby nawadnianie kroplowe mogło ziścić nasze zamiary trzeba je właściwie stosować. Jak długo powinno trwać nawadnianie ogrodu? To kwestia złożona.

Czy linia nawadniająca musi długo działać?

Okres pracy linii nawadniającej jest zależny od różnych czynników. Każdy ogród trochę różni się od innych, w związku z tym każdy powinno traktować się indywidualnie.

Należy zoptymalizować ilość wykorzystywanej wody. Nie powinno się przesadzić z częstotliwością podlewania. Szczególnie kiedy na zewnątrz nie panują trzydziestokilkustopniowe upały trzeba uważać z dawkowaniem wody. Przyjmuje się, że podlewanie automatycznie 1-2 razy na tydzień jest całkowicie wystarczające.

Konsultując się z specjalistami zazwyczaj można usłyszeć, żeby unikać włączania linii kroplującej w okołopołudniowym skwarze. Najlepszy czas na uruchomienie linii nawadniającej to godziny poranne. Wtedy ziemia jest jeszcze wilgotna, brakuje słońca, które może wywoływać parowanie wody. Wtedy woda lepiej się wchłania.

Czas stosowania tego typu linii uzależnia się też od rodzaju gleby. Jako najbardziej podatne uznawane są gleby iłowe. Dzięki swoim cechom zapewnia ona utrzymywanie właściwego poziomu nawodnienia długotrwale.

Woda musi być rozprowadzona po ogrodzie w sposób zrównoważony. Czasem warto poprosić o radę fachowców. Zapewni to skuteczne działanie aparatury.

Komu zlecić powierzyć instalację linii nawadniającej?

Linia nawadniająca jawi się jako skuteczny sposób dostarczania wody roślinom. Pozwala zaoszczędzić znaczne ilości tego surowca, i dalej pieniędzy. Ponadto jest to oszczędność czasu, który można spożytkować na inne zajęcia.

Planując montaż takiej konstrukcji warto skontaktować się z fachowcami. Z pewnością pomogą nam oni prawidłowo wszystko ustawić. Ich pomoc to także wsparcie wprogramowaniu całego systemu.