Jak stworzone są okulary?


Aktualnie zdecydowanie więcej ludzi boryka się z problemami wzrokowymi. Niektórzy decydują się na soczewki kontaktowe druga grupa pozostaje przy klasycznym noszeniu okularów. Wybór tego, czego będziemy używać na co dzień jest kwestią osobistą, jednak w dużej części przypadków lekarze radzą, żeby mieć zapasową parę okularach, dopasowanych do naszej wady, nawet jeśli na stałe korzystamy z soczewek kontaktowych. Jak w takim razie zbudowane są okulary?

Budowa okularów

Wiele osób żyje w przekonaniu, że okulary są zbudowane z dwóch części składowych: szkła a także oprawek. Nie jest to jednak taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. Okulary są zbudowane z:

  • tarczy (okular) – można po prostu określić jest jako szkła
  • nanośników – przez niektórych nazywane są “noskami” ponieważ ich głównym zadaniem jest utrzymywanie okularów na nosie, w niektórych modelach mogą być one dopasowane
  • zauszniki – są dwa, najczęściej zaokrąglone ku dołowi, aby prawidłowo trzymały się za uszami
  • mostek – czyli górna część oprawki, przestrzeń w która łączy ze sobą dwie części oprawki
    front oprawek – obudowa szkieł od strony zewnętrznej

Trzeba przywiązywać wagę do tego, jak są zbudowane okulary, które chcemy nabyć. Jest to istotne z wielu powodów, zwłaszcza optycznych – odległość soczewki od oka, czy samo ułożenie okularów na nosie.

Czym się kierować podczas doboru okularów?

Najważniejszym aspektem jest przede wszystkim nasz wzrok i to, aby po prostu jak najlepiej widzieć. Dla pewnych osób będzie to kwestia priorytetowa, ale nie ma nic złego w tym, iż są osoby, stawiające na równi z funkcjonalnością także wygląd – swój i oprawek. Przesłanki będą rozmaite, ważne jednak, aby nie zapomnieć o tym, że okulary muszą być poprawnie dobrane, do wady jaką mamy.

Jak prawidłowo dopasować okulary?

Okulary powinny być dopasowane do użytkownika pod wieloma względami. Ważne jest, aby okular był w prawidłowej odległości od gałki ocznej, w taki sposób aby, nie powodować pogorszenia się wzroku – do tego konieczne jest dobre określenie cylindra, sfery oraz osi. W każdym z tych procesów pomoże nam wykwalifikowany lekarz, który podpowie i precyzyjnie dobierze okulary do wady wzroku. Znalezienie dobrego optyka w większych polskich miastach takich jak Koszalin, Toruń lub Katowice jest łatwym zadaniem. Należy jednak pamiętać, żeby przed wizytą sprawdzić w internecie stronę miejsca, w którym mamy zamiar kupić nowe okulary, tak, żeby dobrze dopasować ofertę do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Źródło: Optyk Koszalin.