Jak troszczyć się o przydomowy stawa także rybki stawowe w ciągu całego roku?


Jesteś posiadaczem oczka wodnego? A może myślisz nad jego założeniem? W artykule podpowiadamyczym się kierować rozważając przydomowy staw i jak o nie dbać przez okrągły rok. Będziesz wiedzieć też jak wybrać rybki a także jaka karma dla ryb stawowych będzie dobra.

Jak rozplanować oczko wodne?

Formowanie w ogrodach stawów jest coraz bardziej popularne. Rozwiązanie to niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest przepięknym fragmentem ozdobnym w ogrodzie, wpływa także na dobre samopoczucie, zwłaszcza w czasie letnim. Aby dobrze zorganizować powstawanie przydomowego stawu trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii:

 • wielkość oczka wodnego –  do powstania zbiorników wodnych o powierzchni do 50 mkw, nie trzeba pozwolenia.
 • głębokość – oczko wodne powinno mieć co najmniej 45 cm głębokości, gdy chcesz trzymać w nim rybki, najmniejsza głębokość wynosi już mniej więcej 1,20 cm.
 • odpowiednia lokalizacja – oczko powinno być położone blisko miejsca gdzie chętnie odpoczywasz. Nie zapomnij żeby nie tworzyć go w bliskim sąsiedztwie drzew pokrytych liśćmi (jesienią spadające liście będą zanieczyszczać oczko, a ich zbieranie może być uciążliwe).
 • odpowiednie nasłonecznienie – najbardziej korzystna sytuacja jest wtedy, gdy oczko wodne posiada dostęp do słońca między 4 a 6 godzin dziennie, zbyt duże nasłonecznienie powoduje wzrost glonów w zbiorniku.
 • przeznaczenie (np. zastanów się czy chcesz hodować w nim rybki)
 • dobór odpowiednich roślin i ryb stawowych (należy dowiedzieć się jakie warunki i temperatury są dla nich najlepsze)

Czym jest troska o staw w ciągu całego roku

PosiadającMając oczko wodne, należy o nie dbać żeby cieszyło latami. Na czym polega pielęgnacja, z uwzględnieniem pór roku?

 • lato – w tym okresie należy troszczyć się przede wszystkim o prawidłową równowagę biologiczną między roślinami, zwierzętami i mikroorganizmami. Warto zatroszczyć się o optymalną ilość ryb żebyuniknąć przerybienia. W okresie letnim ryby żerują dość intensywnie, często są też przekarmianie. Powyższe czynnikimają wpływ na szybkienasycenie wody niepożadanymi produktami przemiany materii, burzy to równowagę biologiczną. Bakterie w filtrze posiadają w takim wypadku trudne zadania aby przetworzyć tak duży nadmiar związków (głównie azotowych) i nie dopuścić do pogorszenia stanu wody w oczku. Jeśli rozważasz używanie filtra trzebauruchomić go już wiosną, inaczejkonsekwencje tego będą już latem (np. zielona woda) i niełatwo będzie je zlikwidować.
 • jesień – po sezonie należy szczególnie pamiętać o rybach. Jaka powinna być pasza dla ryb w oczkach wodnych? jesienią sprawdzą się kaloryczne granulaty z witaminami. Ryby należ karmić regularnie i porządnie, żeby wzmocnić je przed  ciężkim okresem zimy i przedwiośnia. Warto pamiętać też o codziennym sprzątaniu oczka z opadłych liści drzew, by przeciwdziałać procesom gnilnym.końcem jesieni, trzeba też wyzbyć się wszystkich uschniętych, obumarłych i zgniłych roślin z powierzchni oczka. Należy wyczyścić wszystkie filtry i odkurzyć dno oczka. Przed zimą konieczne jest uzupełnienie zbiornika wodą do najwyższego punktu, jeśli w najgłębszym miejscu woda nie przekracza 80 cm rybki należy odłowić i przenieść do zastępczego zbiornika.
 • zima – rybki przebywające w oczku wodnym, które ma około 1,20 cm głębokości spokojnie przezimują.Woda na pewno nie zamarznie do dna. trzeba stworzyć warunki by rybki miały kontakt ze środowiskiem atmosferycznym. Rolę tę zapewni nieprawdziwy przerębel w postaci pływaka z grzałką,pozostawionego skimmera lub styropianu. Dla ryb które zostały w oczku na zimę w stawie wodnym trzeba pozostawićteż aktywną pompę.
 • wiosna –  przydomowe oczka wodne, nie są zbyt piękne po zimie. W pierwszej kolejności należy sprawdzić szczelność zbiornika i ewentualnie uszczelnić powstałe dziury. Kolejną sprawą jest pozbycie się gnijącej roślinności i  paszy. Warto zająć się też przesadzaniem i obserwacją roślin wodnych, często wiosną wymagają one też odżywienia. Używać w tym celu trzeba specjalnych nawozów do roślin wodnych, ponieważ te do roślin ogrodowych mogą być niebezpieczne dla ryb. W stawie w którym zimowały ryby można w części  zmienić wodę i zacząć stopniowo karmić ryby,rozpoczynając od niewielkich ilości karmy dla ryb w oczku wodnym. Ryby,które zostały przeniesione na czas zimy, można włożyć na powrót w stawie gdy tylko ciepłota wody będzie podobna do tej akwarium.

Jak dobierać karmę dla ryb stawowych?

Najpopularniejszymi gatunkami ryb hodowanych w oczkach wodnych są: karaś ozdobny, karp japoński, jaź i lin ozdobny. Jakich pasz potrzebują? Wyjaśniamy:

 • karp japoński – potrzebujepokarmówwysokobiałkowych z zawartością spiruliny i składniki wybarwiające.
 • karaś ozdobny – niekłopotliwa ryba wszystkożerna.Zjada suchy pokarm w każdej postaci. Jeśli zależy Ci na jej pełnym  wybarwieniu, niezbędny jestuzupełnienie w postaci pokarmu barwiącego.
 • jaź – ryba wszystkożerna. Uwielbia paszepływającenapowierzchni wody.
 • lin ozdobny – ryba wszystkożerna. Lubi  pokarm pochodzenia zwierzęcego, który opada na dno. Chętnie zjada też karmę w formie pałeczek które unoszą się na wodzie.

Dobrze wiedzieć,iż planując utrzymywaniewyłącznie jednego gatunku ryb, można wybieraćdedykowanekarmy dla rybek stawowych odpowiadającedanemutypowi. Dzięki specjalnie przeznaczonym pokarmomoraz zapewnieniu wymaganych warunków dla specjalnych gatunków ryb osiągnąć można niesamowiterezultatya także świetną kondycję i wygląd rybzwierząt