Jakie są metody hydroizolacji piwnicy


Piwnica ze względu na swoje umiejscowienie poniżej poziomu gruntu jest bardzo narażona na niszczycielskie działanie wody gruntowej. Fundamenty, które nie są dobrze zabezpieczone przepuszczają wodę, co może skutkować grzybem na ścianach i zawilgoceniem posadzki. Aby temu przeciwdziałać stosuje się hydroizolacje w Warszawie. Jeśli chodzi o budynki już istniejące ocieplenie ścian jest zagadnieniem stosunkowo prostym w porównaniu do zabezpieczenia ścian fundamentowych. Niestety, wiąże się to z przeprowadzeniem bardzo kosztownych prac ziemnych, co w niektórych przypadkach jest trudnym, ale niezbędnym zadaniem. Inaczej jest w sytuacji domów dopiero budowanych. Z tego powodu warto taką izolację wykonać w momencie, kiedy jeszcze fundamenty są odkryte. Zazwyczaj hydroizolację ścian piwnicy wykonuje się papą lub masą bitumiczną. Są to skuteczne sposoby zapobiegające wnikaniu wody gruntowej do środka piwnic. Jak dobrze wykonać taką hydroizolację?

Czy warto robić izolację piwnicy?  

Przepisy budowlane w Polsce nie są zbyt wymagające jeśli chodzi o izolację fundamentów. Dlatego jest to etap często pomijany przez właścicieli budynków. Mimo wszystko często okazuje się, że izolacja była jednak potrzebna i trzeba odkopać fundamenty, co jest bardzo kosztowne. W przypadku domów, w których fundamenty pełnią równocześnie funkcję ścian piwnicy, taka ochrona przed wilgocią jest z pewnością niezbędna. Nie zapominajmy, że woda gruntowa z łatwością znajduje niewielkie szczeliny, aby dostać się do wnętrza piwnicy. W późniejszym okresie doprowadza to zawilgocenia ścian, posadzek i rozrostu grzyba, a także pleśni. Dlatego już na etapie budowy domu trzeba zatroszczyć się o skuteczną i rzetelną hydroizolację ścian fundamentowych. Należy pamiętać, żeby surowce użyte do zabezpieczenia były doskonałej jakości, bo ewentualne poprawki czy wymiany będą wyjątkowo kłopotliwe. Należy również wziąć pod uwagę typ gruntu na jakim znajduje się dom. Jeśli chodzi o pisaki sytuacja nie jest aż tak kłopotliwa, gdyż łatwo przepuszczają wodę. Większym problemem są grunty spoiste czyli gliny, które zatrzymują wodę nawet przez kilka miesięcy. Dlatego przed rozpoczęciem budowy niezbędne jest wykonanie badań geologicznych. Firmy wykonujące takie usługi zazwyczaj znajdują się w dużych miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Poznań, ale zdarza się, że oferują one dojazd do mniejszych miejscowości.

Materiały używane w hydroizolacji piwnicy

Istotna jest dobra jakość materiałów z jakich wykonuje się hydroizolację piwnicy. Jakich materiałów najczęściej się używa? Zazwyczaj są to papy i masy bitumiczne. Szczególnie papy bitumiczne powinny być specjalnie przeznaczone do kontaktu z gruntem na osnowie poliestrowej, gdyż charakteryzują się większą odpornością. Nie można zapominać, że tego typu maty nietrudno pękają podczas zginania, z tego powodu ostre krawędzie często wyobla się przy użyciu zapraw. W przypadku gruntów przepuszczalnych zazwyczaj używa się masy bitumiczne rozsmarowane po ławach pędzlem. Kiedy posadowiony jest na gruntach słabo przepuszczalnych niezbędne może okazać się wykonanie trzech warstw hydroizolacji. 

Jakie są sposoby izolacji piwnicy? 

W sytuacji budynków z piwnicami, izolacja fundamentów umożliwia zwiększenie praktyczności tychże pomieszczeń. Z tego powodu należy przypilnować, żeby była ona dobrze wykonana:

  • Warstwa izolująca pozioma na ławach fundamentowych – przed zbudowaniem ścian fundamentowych należy zabezpieczyć je przed podciąganiem wody z gruntu. W tym celu stosuje się warstwę izolująca na ławach fundamentowych. Można do tego użyć zarówno specjalnej folii, jak  i klasycznej papy. Po ukończeniu tego etapu należy rozpocząć następne prace.
  • Drenaż – zrobienie drenażu potrzebne jest w przypadku niektórych rodzajów gruntów i konstrukcji budynków. Na ściany fundamentowe często napiera woda gruntowa pod ciśnieniem, dlatego niezbędne jest ich odpowiednie zabezpieczenie pod postacią drenażu.
  • Sezonowanie – po zbudowaniu ścian fundamentowych trzeba poczekać nawet kilka tygodni, żeby materiał odpowiednio wysechł. Istotne jest, aby w takim wypadku z układaniem następnych warstw izolacji nadmiernie się nie spieszyć.
  • Hydroizolacja i izolacja termiczna – kiedy już ściany fundamentowe odpowiednio wyschną, ich powierzchnię trzeba dobrze oczyścić. Następnym etapem jest nałożenie tynku, a óźniej warstwy zabezpieczjącej przed wilgocią. Jeśli budynek jest podpiwniczony można zastosować również izolację termiczną, aby uniknąć uciekania ciepła na zewnątrz. 

Hydroizolacja ścian fundamentowych zwłaszcza w sytuacji domów posiadających piwnicę jest wyjątkowo ważnym etapem. Pozwoli w przyszłości zapobiec problemom związanym z wilgocią przedostającą się do wewnątrz i drogich napraw w zabezpieczeniu fundamentów.