
Sauna – rodzaje
Słowo sauna pochodzi z języka fińskiego. Początkowo mianem tym określano rodzaj kąpieli branej w charakterystycznych drewnianych domkach zlokalizowanych na zewnątrz, w pobliżu rozlewisk bądź rzek. Z biegiem czasu zaczęło to odnosić się do specjalnych miejsc, najczęściej z drewna. Obecnie sauny są to małe pokoje stosowane do sesji termicznych. Podczas kiedy łaźnie parowe otaczają organizm gorącą parą, sauny to niewielkie pokoje, które rozgrzewają się do bardzo wysokich temperatur bez pary czy wilgoci. Poziom wilgotności w powietrzu pozostaje niewysoki a temperatura powietrza jest dostatecznie duża.
Aktualnie możemy korzystać z różnego rodzaju sauny w zależności od tego jaki rodzaj powietrza jakiego rodzaju powietrzewolimy. Sauny można podzielić na suche, parowe oraz na podczerwień.
Sauna sucha inaczej nazywana fińską to szczególnie przystosowane miejsce, które od środka obłożone jest drzewem. Drewniane ławki ustawione kaskadowo pozwalają użytkownikom przebywać na różnym poziomie. Podstawowym urządzeniem zabiegowym w saunie jest piec zaopatrzony w grzałki elektryczne, które nagrzewają będące w nim kamienie. Są to charakterystyczne skały, oddające temperaturę do wewnątrz sauny. Ciepłota oraz wilgotność w komorze sauny uzależniona staje się od wysokości. Najniższa temperatura znajduje się zaraz nad podłogą, a najwyższa pod sufitem. Zupełnie na odwrót sytuacja wygląda z wilgotnością, która najmniejsza znajduje się pod stropem, natomiast najwyższa pod posadzką.
Następnym odmianą sauny jest łaźnia parowa, czyli rzymska, która bierze swój początek ze starych tradycji słowiańskich. Miejsce to zazwyczaj nie jest stworzone z drewna. Wnętrze sauny parowej wykończone jest mozaiką. Z mozaiki są także ławy. Do wewnątrz dociągnięte są kanały, które dostarczają gorąca parę, tworząc klimat około 100% wilgotności. Dla tak wysokiej wilgotności, człowiek wytrzymuje temperaturę w graniach 40-60° i taka jest tutaj utrzymywana.
Najnowszym rodzajem sauny jest sauna na podczerwień. Jest to alternatywa dla sauny suchej, i posiada z nią tylko jedną właściwość wspólną. zrobiona jest z drewna, a klasyczny piec zastępuje się promiennikami podczerwieni, które tworzą promieniowanie IR.
Działanie sauny
Główną właściwością sauny jest naprzemienne przegrzewanie i chłodzenie organizmu. Toteż zabieg ten możemy rozdzielić na dwie fazy – nagrzewania i ochładzania. Na fazę ogrzewania powinno poświęcić się od 5 do 12 minut ale jest to odrębna kwestia każdego człowieka. Po tym etapie następuje faza ochładzania. Niezwykle ważny i nieodłączny detal użytkowania sauny. Wykorzystuje się w tym celu przeróżne sposoby: zanurzenie w basenie z zimną wodą (poniżej 18 stopni Celsjusza), udanie się na świeże powietrze, nacieranie śniegiem oraz lodem oraz używanie zimnego prysznica. Aby sauna miała maksymalne działanie fizykoterapeutyczne, w trakcie jednego seansu powinno się powtórzyć dwu lub trzykrotnie wyżej zaprezentowany cykl, a zatem fazę ogrzewania, chłodzenia oraz odpoczynek.
Saunowanie to doskonały sposób na uwolnienie się od napięcia – zarówno fizycznego, oraz umysłowego. Doskonale oczyszcza ona organizm z toksyn, poprawia metabolizm, odnawia siły po wysiłku. Wpływ sauny w połączeniu z różnymi kosmetykami wpływa na wygląd naszej skóry. Wpływ sauny na zdrowie fizyczne to tematyka szeregu opracowań, warto jedynie nadmienić o jej zbawiennym działaniu na układ krążenia, bóle mięśniowe, reumatyzm.
Jakie rodzaje saun oferuje nam Warszawa?
W Warszawie odnajdziemy dużo miejscówek, gdzie możemy pójść do sauny. Stolica ma do zaoferowania kompleksy mające jedynie wyselekcjonowane sauny lub takie, które w swojej ofercie mają wszelkie dostępne możliwości na rynku. Do wyboru mamy sauny umiejscowione w uzdrowiskach, przy basenach a także jest sposobność wynajęcia sauny tylko dla dwóch osób. Warszawa prócz zwykłych wizyt w saunach ma również do zaproponowania seanse saunowe, na których sauna masterzy dodatkowo podnoszą temperaturę o parę stopni.
Sauny a rozprzestrzenianie się wirusa Covid
Gdy sauny i kąpiele saunowe są tymi czynnościami, bez których nie wyobrażasz sobie spędzenia zimy ale masz obawy o swoje zdrowie przebywając w niewielkich, zamkniętych miejscach z innymi ludźmi sauny do użytku domowego – producent z warszawy to wyjście wymarzone dla Ciebie. Na dzień dzisiejszy każdy może zamówić sobie saunę do domu. Sauna domową to zazwyczaj sauna sucha lub na podczerwień. Można je wykonać na niewielkiej powierzchni, jako że dla jednej osoby starczy już 1,5m2.