Kominek gazowy wolnostojący – rady


Wyobrażając sobie nasze nowe pomieszczenie, takie jak duży pokój czy sypialnia zawsze pragniemy, aby było dla nas miejscem, w którym zaznamy wytchnienia i spokoju po trudnym dniu. Kominek gazowy w każdym wnętrzu sprawdzi się dobrze, ponieważ jest świetnym elementem, dodającym charakteru i klasy. Widok płonącego ognia, który ogrzewa nasze lokum albo dom zawsze zapewnia wyjątkowo magiczną atmosferę.

Który kominek gazowy kupić, aby bez zarzutów łączył się z naszym wnętrzem?

W jaki sposób rozpocząć naszą przygodę z wolnostojącym kominkiem gazowym?

Dobranie odpowiedniego do naszego pomieszczenia urządzenia to nie koniec naszych zmagań. Pełen sukces osiągniemy w momencie, kiedy dobrze opracujemy całą operację od A do Z. Nie zapominajmy, iż istotne jest odpowiednie przygotowanie. Zanim zdecydujemy się na kupno kominka pamiętajmy, żeby pomieszczenie było dobrze uszykowane na jego zamontowanie. Oto lista rzeczy, jakie trzeba wykonać zanim kupimy kominek:

  • Doprowadzenie instalacji gazowej, do odpowiedniego miejsca – tam, gdzie będzie stał nasz nowy kominek, z prostych względów musi pojawiać się też instalacja gazowa.
  • W świetle prawa, każde urządzenie gazowe wymaga posiadania pozwolenia na budowę. Jeśli jednak jest to nagła zmiana, musi zostać ujęta na aktualnych planach. Projekt instalacji gazowe musi być elementem projektu budowlanego.
  • Odpowiednie doprowadzenie rur z gazem oraz starannie zmierzona średnica rury (powinna ona wynosić maksymalnie 3-4 cale).
  • Odpowiednie przygotowanie komina (jeśli jest taka konieczność – pamiętajmy, że kominek może być zamontowany bez udziału komina w całym procesie. Wtedy jednak musimy zatroszczyć się o kompleksową wentylację za pomocą przewodu) – tym powinni zająć się zatrudnieni przez nas fachowcy.

Wszystkie te punkty, wstępnych przygotowań są niezwykle istotne. Kilka z nich możemy zrobić sami, ale zazwyczaj przedstawione przykłady są wykonywane przez zawodowców.

Design + wygoda

Kiedy wybieramy takie rozwiązania należy się kierować zarówno indywidualnym poczuciem stylu, jak i funkcjonalnością. Przez to, w jak szybkim tempie rozrasta się rynek wolnostojących kominków gazowych dostępna jest cała gama wzorów do wyboru. Jesteśmy w stanie bez najmniejszych kłopotów dopasować wygląd kominka do osobistych preferencji i naszego pomieszczenia. Każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Zyskujemy zatem zarówno ciepłe, jak i świetnie prezentujące się wnętrze. Kolejnym plusem jest, wygoda, jaką daje nam korzystanie z takiego rozwiązania jest nieoceniona. Nie trzeba bowiem sprzątać pyłu i martwić się o brudną od sadzy posadzkę. W końcu zapominamy o konieczności dokładania drewna, wystarczy włączyć dopływ gazu i podziwiać piękno płonącego ognia. Dodatkowo czeka na nas wiele wariantów, takie zapalane klasyczne oraz takie, które możemy włączyć za pomocą pilota. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które od zawsze marzyły o wygodnym i urokliwym wnętrzu.

Jakie są pozytywne aspekty posiadania kominka gazowego?

Jest kilka zalet, które powodują, że większa liczba ludzi decyduje się na zakup kominka gazowego, a nie klasycznego. Są to:

  • bezpieczeństwo – jest to jedna z najistotniejszych rzeczy, przez które najczęściej kupujemy właśnie kominki gazowe wolnostojące zamiast tradycyjnych. Żadnego smogu i brak spalin w otoczeniu naszym i naszej rodziny, a dodatkowo, nowoczesne modele mają fachowe systemy zabezpieczeń.
  • Zamiast drewna – wkłady kominkowe – najczęściej zrobione ze stali, dzięki czemu nie musimy martwić się obowiązkiem ich czyszczenia. Co za tym idzie – zero popiołu i konieczności dodatkowego sprzątania.
  • Niezwykle prosta obsługa – nasza rola rozpoczyna się i kończy na podpaleniu (za pomocą pilota lub zapalniczką) i regulacja wielkości płomienia.
  • Znikoma awaryjność takiego rozwiązania i brak obowiązku częstego i kosztownego czyszczenia przewodów kominowych.