
Okna są dla większości osób zwykłym przedmiotem i niekoniecznie interesuje nas ich historia albo jak mogą wyglądać w dzisiejszych czasach. Ważna dla nas jest ich szczelność oraz funkcja dekoracyjna. Ale czy wiecie od kiedy w otworach okiennych są szyby? Albo czego jeszcze można chcieć od okien oprócz przepuszczania światła do pomieszczenia? Mało kto jest zainteresowany ciekawostkami o oknach oraz szybach, a naprawdę warto zainteresować się ich historią i zobaczyć czego jeszcze można od nich oczekiwać w teraźniejszości.
Ciekawostki o historii szkła
Szkło wynaleziono jakieś 5000 lat temu, ale w tamtych czasach jego produkcja była bardzo przypadkowa. Nasi przodkowie nie widzieli potencjału szkła i tworzyli z niego niewielkie dekoracje, które miały przypadkowy kolor i nie były wcale przezroczyste. Dopiero jakiś czas później zobaczono, że można je kształtować. W związku z tym zaczęły powstawać szklane naczynia.
Czy wiesz, że zanim zaczęto produkować szklane szyby, domy przeważnie nie miały wcale otworów okiennych? Głównym powodem było to, że nie było żadnego innego materiału, który dałoby się wykorzystać jako osłonę przed zimą. Dopiero mniej więcej w 100 roku naszej ery zaczęto stosować szkło okienne. Oczywiście nie były to okna plastikowe lub okna drewniane, które mamy w dzisiejszych czasach. Produkowane wtedy szkło nie było w 100% przezroczyste, ale nie było również ciemne. W ten sposób do pomieszczeń wpadało niewiele światła. Historia szyb okiennych w Polsce sięga z pewnością XIII wieku, ale to też nie były takie okna jakie możemy podziwiać dziś. Pierwsze, podobne do naszych, szyby okienne zaczęły powstawać w XIV wieku, jednak na większą skalę robione były gdzieś na przełomie XIX i XX wieku. Były to tylko szyby wstawione w drewniane ramy. Okna plastikowe pojawiły się na rynku w latach 60 XX wieku, a u nas swoją popularność zyskały dopiero w latach 70 XX wieku.
Interesujące okna na świecie
Nie od dziś wiadomo, że okna, które posiadamy w domach różnią się niezwykle od tych, które są w kościołach. To właśnie w kościołach zazwyczaj podziwiamy kolorowe witraże, które są warte podziwiania. Głównie z tego powodu to one są najczęściej oglądanymi oknami na świecie. Nie ulega wątpliwości, że jednymi z najczęściej podziwianych są witraże w Sagrada Familia w Barcelonie. Jest to oczywiste, przecież nie często obserwujemy okna w takim rozmiarze i kolorze. Kolejnym miejscem z ciekawymi oknami jest Kaplica Dziękczynienia w Dallas. Ten budynek posiada spiralę z okien, która pnie się aż do sufitu. Interesujące okna znajdują się nie tylko w świątyniach. Dobrym tego dowodem jest Holenderski Instytut Dźwięku i Wizji, który składa się prawie w całości ze szklanych paneli. Każde okno ma inny kolor i dzięki temu sprawia wrażenie ekranu telewizyjnego. Jeśli będziecie niedaleko Hilversum to koniecznie zobaczcie z bliska ten budynek! Kolejnym przykładem ciekawego zastosowania okna jest Akwarium w Parku Rozrywki w Zhuhai. To właśnie tam ogromna szyba została wstawiona między miejscem spacerowym, a akwarium, które ma aż 49 milionów litrów i pływają w nim morskie istoty!
Nowoczesne okna
Zaczynamy już przyzwyczajać się do inteligentnych urządzeń w mieszkaniach. Mamy możliwość zdalnie kierować odkurzaczem, zmieniać moc i barwę światła albo otwierać i zamykać rolety. Nie jest dla nas jednak oczywiste, że istnieją inteligentne okna. Na czym polega praca SmartWindow? Posiadając tego typu okno nie potrzebujemy tak naprawdę osobnego telewizora. To właśnie na szybie odpalamy serial albo program telewizyjny. To co ciekawe to, że taką szybę łączy się z laptopem lub innym urządzeniem za pomocą WiFi, Bluetooth, a nawet przez USB. Interfejs telewizora w inteligentnej szybie jest dotykowy i może niezwykle zadziwiać swoją użytecznością.