Nietypowe atrakcje Gdańska-schody


Gdańsk jest bez wątpienia miastem chętnie odwiedzanym przez turystów. To dzięki jego położeniu nad morzem, a także interesującej historii. Każdego roku to piękne miasto odwiedzają tysiące turystów z Polski, a także z zagranicy. Gdańsk jest jednym z najstarszych polskich miast, mający dużo cennych zabytków, oraz miejscem gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Poza najbardziej znanymi zabytkami takimi jak Fontanna Neptuna, Ratusz, Bazylika Mariacka, Brama Żuraw, miasto ma wiele innych mniej znanych atrakcji turystycznych. Jedną z takich ciekawostek są przedporoża, czyli fragment gdańskiej architektury ulicy i domu. Niewiele osób wie, że ze względu na nietypowe położenie Gdańska niedawno wybudowano tam wyjątkowo długie schody, bo mające aż 270 metrów długości. Łączą one ulicę Kartuską z osiedlem Paderewskiego. Wzdłuż schodów posadzono rośliny, które znacznie uprzyjemnia spacer. Co trzeba odwiedzić w Gdańsku? Gdzie można się wspiąć, aby oglądać panoramę miasta i okolic?

Rys historyczny Gdańska

Za początki miasta uważa się IX w. Gdańsk jest miastem które może poszczycić się burzliwą historią, często zmieniając kraj do którego przynależy. Przez pewien czas miasto było w rękach Brandenburczyków, aby później zostać przejęte przez Krzyżaków. W ich rękach pozostało przez kolejne 150 lat. Władcą, który włączył Gdańsk do Polski był Kazimierz Jagiellończyk. Wtedy też nadał kilka przywilejów, m.in. prawo do własnej monety. Na pewno miasta nie ominęły także rozbiory Polski, kiedy to ponownie musiał zmienić przynależność. Kolejnym znaczącym okresem w historii był wybuch II wojny światowej, kiedy to 1 września 1939 roku niemiecki pancernik zaatakował Westerplatte. W tamtym czasie miasto przeszło w ręce III Rzeszy. Po zakończeniu wojny został sprawnie odbudowany, rozkwitał przemysł a także gdański uniwersytet. Następnym przełomowym momentem w historii Gdańska był początek strajku pracowników Stoczni Gdańskiej, powstanie Solidarności której przewodził Lech Wałęsa ,a także upadek komunizmu.

Miasto schodów- Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka nazywana jest również Koroną Gdańska. Bazylika jest trzecią pod względem wielkości budowlą na świecie, której mury w całości wzniesione zostały z cegły. Budowla wybudowana jest w stylu gotyckim, charakterystycznym dla miast nadbałtyckich. Jest to bez wątpienia dobrze rozpoznawalny symbol Gdańska. Bazylika Mariacka jest chętnie odwiedzana przez turystów nie tylko przez wzgląd na piękną architekturę i ciekawą historię. To co przyciąga turystów jest z pewnością wieża z tarasem widokowym, z którego rozpościera się widok zapierający dech w piersiach. Na szczyt prowadzi aż 409 schodów! Na początku wspinaczki są one wąskie i kręte, aby później przemienić się w szczególnie szerokie. W drodze na szczyt można także obejrzećć dwa dzwony- Gratia Dei oraz Ave Maria. Nie można zapomnieć, że  nie są to byle jakie dzwony- Gratia Dei waży niemal 8 ton, Ave Maria natomiast 2,5 tony. Ze szczytu można podziwiać piękne sklepienia z góry, oraz przy odpowiedniej, bezchmurnej pogodzie widać stamtąd Tczew i Hel. Niewątpliwie wysiłek, jaki trzeba włożyć w pokonanie takiej ilości schodów jest warty tego, co można zobaczyć na szczycie.

Wyjątkowa architektura miasta- przedproża

Ścisła zabudowa Gdańska nie sprzyjała budowaniu miejsc, gdzie mieszkańcy mogliby spotkać się z rodziną czy przyjaciółmi. W mieście nie ma rozbudowanych parków, jedynym wyjściem byłaby czasochłonna wycieczka na przedmieścia. Z pomocą przy rozwikłaniu tego problemu przyszli architekci projektując tzw. przedproża. Są to tarasy wysunięte przed budynek. Ich wielkość pozwalala na swobodne spotkania towarzyskie. W czasie ładnej pogody to zwłaszcza tam mieszkańcy kamienic spędzali czas wolny. Przedproża pełniły także funkcję bezpiecznych placów zabaw dla dzieci. Taras ograniczony jest barierką i prowadzą do niego schody. Obok większości przedproży znajdowało się często wejście do piwnicy. Przedproża były także rozwiązaniem problemu wysokiego poziomu wód gruntowych. Parter kamienicy zazwyczaj budowano nieco wyżej niż standardowo, a wejście do budynku poprzedzone było przedprożami. Uznaje się, że początek tej nietypowej architektury przypada na XV wiek. Często przedproża zabudowywano i zadaszano, aby zwiększyć rozmiar sklepu znajdującego się w kamienicy. Oczywiście wygląd przedproży różnił się w przypadku bogatych dzielnic i ich uboższych odpowiedników. W przypadku ubogich dzielnic balustrady były bez zdobień, w bogatszych natomiast ozdabiano je pięknymi rzeźbami z kamienia. 

Góra gradowa- niezbyt znana atrakcja Gdańska

Oprócz niezwykle popularnej Bazyliki Mariackiej, która znana jest również jako punkt widokowy, można odwiedzić również mniej popularną Górę Gradową. Miejsce to spełnia również funkcję punktu widokowego. Góra Gradowa jest wzgórzem o wysokości 50 m, na szczycie której wybudowane zostały liczne pomieszczenia obronne. Z tego powodu jest to idealne miejsce dla miłośników bunkrów. Są tam również inne ciekawe miejsca jak np. interaktywne centrum naukowe stworzone z myślą o dzieciach. Góra Gradowa położona jest we wschodniej części Gdańska, tuż za stacją kolejową. Wybudowany na szczycie w 2000 roku Krzyż Milenijny jest nocą podświetlony, co stanowi szczególnie piękny widok. Warto odwiedzić Gadańsk, aby spędzić w nim kilka dni, bo weekend to zdecydowanie za mało, zwłaszcza jeśli chodzi o zwiedzanie nietypowych, mało znanych atrakcji turystycznych.