Nowe stopnie na starych schodach


Schody zazwyczaj pełnią ważną rolę w mieszkaniach piętrowych. Stanowią coś w rodzaju łącznika między parterem, a górą. W konsekwencji częstego używania, z czasem czeka jepisany im los. Z wiekiem stają się coraz bardziej kruche. Tocałkowicie normalne. Nie zmienia  to jednak faktu, że, dobrze wylane schody mogą się sprawdzać latami. Zużyciu podlega raczej warstwa zewnętrzna. Tą zawsze można odświeżyć. Jak zrewitalizować schody w Elblągu, Gdańsku i innych miejscach? Wszędzie pojawiają się te same wątpliwości. Spieszymy z odpowiedzią!

Co zrobić ze starymi schodami? 

Każdy chce mieć elegancki, wypielęgnowany dom. Niestety wysłużone schody nie prezentują się estetycznie. W związku z tym, kiedy widać po nich symptomy ”starości” warto pomyśleć o ich wymianie.

Bywa, że schody nie nadają się do odświeżenia. Spróchniałe panele czy zgromadzona woda sprawiają, że drewno bardzo szybko niszczeje. W tego typu sytuacjach ratunkiem jest całkowite rozmontowanie zużytych stopni. Pozbycie się bezużytecznych desek daje możliwość zorganizowania powierzchni schodowej na nowo. Wystarczy wyczyścić warstwę bazową i można startować

Jeśli stopnie są w stosunkowo dobrej(ym) stanie można pomyśleć nad ich renowacją. Z użyciem odpowiednich instrumentów i środków czyszczących można osiągnąć niezłe efekty. W przypadku jakichkolwiek aktywności – czy to związanych z wymianą stopni czy ich odświeżaniem najważniejszy jest pomysł. Fantazja potrafi tworzyć niecodzienne . Nie tylko dobrze się one prezentują, ale także są funkcjonalne.

Wymiana stopni – istotne kwestie

Wymiana stopni schodowych być wspaniałą zabawą. Aranżacja to bezsprzecznie najlepszy(a) element tego procesu. Sama wymiana nie jest bardzo wymagająca. Trzeba jednak pamiętać o kilku elementarnych regułach. Jeśli mamy zamiar przeprowadzić transformację(i) schodów warto zrobić to dobrze. Zaczyna się od przygotowań i analizy wszystkich istotnych kwestii.

Ważne są wymiary schodów. Muszą mieć odpowiednio zbalansowaną wysokość oraz szerokość. Dobrą(ym) zwyczajem jest dopasowanie ich do wzrostu domowników. Wyższe osoby wymagają szerszych stopni.

Trzeba również wziąć pod uwagę z jakiego tworzywa zbudowana jest baza. Fachowcy twierdzą, że najbezpieczniejsze są schody żelbetowe. Uznaje się je też za najbardziej funkcjonalne. Można je przerabiać wedle indywidualnych upodobań.

Schody bezwzględnie powinny być bezpiecznie. W związku z tym konieczny(a) jest montaż poręczy. Chronią one przed upadkiem. Bywa, że maluchy lub osoby starsze mają problemy w użytkowaniu schodów. Poza barierami warto więc pomyśleć o wstawieniu dywaników lub mat antypoślizgowych. Bezpieczeństwa nigdy dosyć.

Co przyda nam się podczas wymiany stopni?

Gdy zostanie podjęta decyzja o wymianie stopni i o tym jak będą w przyszłości prezentować się schody, czas na zgromadzenie potrzebnych materiałów.

Czynność tą rozpoczyna się od wyboru typu obicia schodów. W sklepach jest szeroki wybór produktów. Trzeba wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają.

Lubianym wyborem jest drewno. Odpowiednio oczyszczone i przygotowane prezentuje się naprawdę gustownie. Kiedy będzie właściwie zaimpregnowane może służyć latami. Trzeba zaznaczyć, że deski sosnowe lub dębowe nigdy nie będą w stu procentach jednolite. Będzie to wpływać na ogólny wygląd schodów. Jest to kwestia gustu domowników.

Jeśli chcemy uzyskać efekt jednolitości, wtedy warto zainwestować w panele. Są to elementy, które z powodzeniem można dopasowywać do wszystkich {typach(ów)|rodzajach(ów)|stylach(ów) aranżacji. Ewentualne braki, które pokażą się na panelach stosunkowo łatwo naprawić. Często wystarcza wymiana jednej części, aby doprowadzić schody do ładu. Ponadto panele łatwiej jest utrzymać w czystości. Nie potrzebują też impregnacji.

Oprócz tego, do montażu potrzebny jest zestaw narzędzi i dobry klej. Mimo, że impregnacja nie zawsze jest konieczna, warto ją praktykować. Czas zainwestowany na tą aktywność się opłaci – schody dłużej będą wyglądać efektownie.

Wybierając rodzaju pokrycia schodów, niegłupim pomysłem jest zapoznanie się z ofertą regionalnych producentów. Często można spotkać drewno w okazyjnej cenie. Takie, kraftowo cięte drzewo wspaniale dekoruje schody. Elbląg jest tutaj ciekawym przypadkiem. Lokalne tartaki słyną ze swojej solidności. Tamtejsze drewno charakteryzuje się wytrzymałością i kojącym leśnym aromatem.