O czym pamiętać montując instalację elektryczną w nowym domu?


Jeśli sami świadomie nie zaplanujemy umiejscowienia gniazdek i konfiguracją lamp to deweloper zaplanuje nam ich minimalną ilość. Potem sprawi to, że w większości pomieszczeń umieścimy conajmniej parę przedłużaczy, których nie uda nam się schować ewentualnie fajnie zharmonizować z umeblowaniem. Na dodatek zdarza się, że w mieszkaniu może być po prostu ciemno i ciężko będzie taką sprawę załatać lepszą lampą. O czym warto więc pamiętać podczas planowania instalacji elektrycznej i czego nie powinno się robić?

Jak rozplanować gniazdka w domu?

Na tym etapie dobrze mieć już pierwszy plan mieszkania. Warto wiedzieć gdzie stanie łóżko, kanapa, telewizor, ale także szczegółowe rozmieszczenie sprzętów w kuchni. W łazience warto wziąć pod uwagę gdzie stanie pralka oraz zlew, żebyśmy byli w stanie zawsze podłączyć szczoteczkę elektryczną lub suszarkę do włosów. W dodatku dobrze jest wiedzieć, że gniazdka w takim miejscu powinny być zasłonięte, aby pozostać bez kontaktu z wodą. Instalacja elektryczna w takich pomieszczeniach jest bardzo istotna.

Najczęściej deweloper sam z siebie nie zaprojektuje dużo gniazdek w pokojach typu sypialnia albo pokój dziecięcy więc powinniśmy przeanalizować gdzie będzie stało łóżko i zaplanować gniazdka z obu stron. 

Identyczna sytuacja jest w przypadku salonu – jeśli chcemy powiesić telewizor na ścianie, a nie postawić na szafce, to poprośmy o zamontowanie gniazdka wyżej, w dodatku zaplanujmy jedno w okolicach kanapy, żeby móc włączyć stojącą lampę lub ładowarkę do smartfona. Specjaliści z Gdańska, tacy jak na przykład BPEGD – biuro projektów elektrycznych stuprocentowo z chęcią zaprojektują nam instalację elektryczną.

Instalacja elektryczna w kuchni – jakich błędów nie popełnić?

Kuchnia jest najcięższym miejscem do zaprojektowania instalacji elektrycznej. Podstawowe duże urządzenia kuchenne jak między innymi lodówka muszą mieć zawsze osobne gniazdka. Warto ulokować je w takich miejscach i na odpowiednich wysokościach, żeby urządzenia te nie odstawały od ściany i żeby nie martwić się, że kabel jest za krótki.

Oprócz nich w tym pomieszczeniu mamy ogromną ilość innych urządzeń. Nawet jeśli wyciskarkę do soku czy mikser możemy za każdym razem odłączyć z gniazdka, o tyle czajnik lub ekspres do kawy najczęściej jest podłączony do prądu zawsze. Tak samo wygląda kwestia z mikrofalą czy też okapem. W kuchni warto więc zamontować wiele gniazdek – najlepiej, aby znajdowały się nad blatem, tak żeby używanie ich było maksymalnie wygodne.

Jakich błędów nie popełnić w trakcie planowania oświetlenia?

Źródło światła, które na początku planuje developer jest też minimalne. Jeśli nie nie mamy ochoty na kucie ścian w celu wprowadzenia zmian w instalacji elektrycznej, warto wcześniej rozplanować gdzie i jak dużo świateł będziemy chcieli powiesić. Jeśli w sypialni nie planujemy lampek nocnych, tylko lampy ścienne – to jest właściwy moment na wcielenia tej modyfikacji w projekcie domu. Tak samo w przypadku oświetlenia łazienkowego – deweloper przeważnie postawi na jedną lampę nad lustrem, jeśli chcielibyśmy dwie, po każdej stronie lustra – musimy także ująć to w projekcie instalacji elektrycznej. Bywa, że nie podoba nam się za ciemna kuchnia – tu też nic nie stoi na przeszkodzie żeby zaplanować dwie lampy – jedną nad blatem i drugą nad stołem, przy którym jemy.

Jeśli uda Wam się znaleźć zaufanych specjalistów to na pewno zajmą się profesjonalnym zaprojektowaniem oświetlenia – tych na pewno spotkacie w Gdańsku.