Ogrzewanie mieszkania – jakie systemy grzewcze wziąć pod uwagę?


Energia cieplna używana jest do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Obejmuje ona najczęściej znaczną część zapotrzebowania energetycznego budynku. Może być wytwarzana i doprowadzana do domu za pomocą różnorakich metod oraz źródeł. Jakie są źródła energii cieplnej? Czym jest energia odnawialna? Jakie są typy systemów grzewczych?

Źródła ciepła w Twoim domu – jakie masz możliwości?

Do źródeł energii cieplnej zaliczamy: gaz ziemny, olej opałowy, energię słoneczną, energię elektryczną oraz ekologiczną energię cieplną. Czym charakteryzują się poszczególne źródła?

  • ekologiczna energia cieplna – pompy ciepła czerpią energię geotermalną lub ciepło wód gruntowych. Energię cieplną można pozyskać za darmo aż w 75 %  z otoczenia, tylko pozostałe 25% trzeba kupić w postaci prądu. Uzyskiwanie energii cieplnej ze środowiska to morze korzyści. Przy tym typie ogrzewania nie wytwarza  się CO2, jest to niekończące się źródło energii, koszty ogrzewania są niskie, nie jest się zależnym od dostawców energii. Bardzo ważne jest tu korzystanie z profesjonalnego serwisu jak np. serwis vaillant w Krakowie oraz prawidłowa termoizolacja budynku.
  • gaz ziemny – jest efektywny, wydziela bardzo niskie ilości CO2 w stosunku do pozostałych źródeł kopalnych, podczas spalania nie wytwarzają się popiół i sadza, gaz nie wymaga miejsca na składowanie. Stosowanie gazu można dowolnie łączyć z odnawialnymi źródłami energii. Maszyny grzewcze wykorzystywane do gazu nie zajmują dużo miejsca.
  • olej opałowy – ma wysoką wartość opałową,można do niego dodawać nawet do 20% biopaliwa,które jest odnawialne. Olej opałowy swobodnie można połączyć z odnawialnymi źródłami energii. W czasie obniżki cen warto kupić zakupić spory jego zapas i dzięki temu sporo zaoszczędzić. Aby używać oleju opałowego wymagane jest posiadanie sporego zbiornika, magazynu podziemnego lub nadziemnego i dobry system przeciwpożarowy a także ochronę przed wodą.
  • energia słoneczna – jest darmowa oraz niewyczerpalna, nie emitujeCO2, można ją włączyć do dotychczasowych źródeł energii cieplnej. Żeby używać energii słonecznej trzeba posiadać miejsce dopasowane dla kolektorów. Ważne żeby było ono ciągle nasłonecznione, najkorzystniej jest gdy zamontuje się je od strony południowej.
  • energia elektryczna – świetnie sprawdza się jako dodatek do innych sposobów ogrzewania lub jako jedyne. Używanie wyłącznie energii elektrycznej jako źródła ogrzewania odbywa się tylko w miejscach tymczasowegoprzebywania jak przykładowo domki letniskowe bądź tam, gdzie instalacja innych metod jest niemożliwa bądź nieopłacalna. Zaletami są tuniewielkie koszty montażu oraz sprzętów. Sprzęty te nie wymagają też zbyt wielepowierzchni. 

Ekologiczna energia w Twoim domu

Gaz ziemny, ropa naftowa czy węgiel to surowce kopalne, jakie tworzyły się przez wiele milionów lat. Złoża tych źródeł wyczerpują się a co za tym idzie ich kwoty sukcesywnie wzrastają. Warto zainteresować się energią odnawialną, która może uzupełnić lub całościowo zastąpić paliwa kopalne. Do odnawialnych źródeł energii wliczają się między innymi: energia słoneczna i geotermalna. Aby w pełni wykorzystać potencjał tych niekończących się źródeł energii potrzebna jest nowoczesna technologia. Zaawansowane technologie systemów solarnych i pomp ciepła jakim jest na przykład system i serwis vaillant, pozwalają na wysoką efektywność wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zdecydowanie się na korzystanie w głównym stopniu z energetyki odnawialnej, to nie tylko oszczędność ale równieżdbałość o środowisko naturalne.

Jakie rozwiązania grzewcze znajdziesz na rynku?

Na system grzewczy składają się takie rzeczy jak: tworzenie ciepła, jego dystrybucja a takżepłynne rozmieszczenie do każdego zpomieszczeń. W zależności od tego na jakie źródło energii cieplnej się zdecydujemy, trzebadobrać do niego dostosowany system grzewczy. Należą do nich między innymi: 

  1. piece olejowe – w nowych kotłach użyte jest prawo kondensacji. Oznacza to że oprócz spalanego paliwa,wykorzystywane jest też ciepło, które przy tradycyjnej technice grzewczej pozostawało niewykorzystane.
  2. kotły gazowe – to  praktycznienie wymagające obsługi i dość tanie rozwiązanie. Zasilane gazem, oprócz ogrzewania pomieszczeń może też podgrzewać wodę użytkową. Dzielimy je na kotły jedno- i dwufunkcyjne.
  3. pompy ciepła to systemy grzewcze wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych czyli z wody,słońca lub powietrza.Działanie pomp polega na przemianach fizycznych jak np. parowanie,skraplanie,sprężanie i rozprężanie.
  4. piece na prąd – są bardzo wygodne w użyciu i tańsze od kotłów olejowych czy gazowych. Nie wymagają dużo miejsca, zazwyczaj występują w wersji stojącej i wiszącej.Nie emitują spalin ani CO2. Źródłem ciepła jest w nich najczęściej grzałka w osłonie np. stalowej lub mosiężnej, chroniąca przed stycznością z wodą. Ilość grzałek w kotle ma wpływ na moc kotła.
  5. fotowoltaika – przy jej użyciu wytwarzany jest prąd użytkowy można też ogrzać wodę użytkową czy budynek.Systemy te są zupełnie bezobsługowe i bezkosztowe w eksploatacji.

Bez względu na to jakie metody wybierzemy, warto troszczyć się o dobry stan sprzętów poprzez cykliczne serwisowanie, doskonałym rozwiązaniem jest przykładowo serwis vaillant. Dobierając system grzewczy do domu, warto zwrócić uwagę nie tylko na sprawy ekonomiczne ale takżezwiązane z ekologią.