Olejki eteryczne – jak je łączyć?


Co to są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to lotne związki, pozyskiwane z różnych fragmentów roślin (jest to zależne od tego, jaka to roślina). Stają się one coraz popularniejsze i dlatego właśnie pojawiło się ich na rynku już bardzo dużo. Dla wielu z nas stanowią źródło odporności i zdrowia (zwłaszcza dla naszych górnych dróg oddechowych) oraz perfekcyjnie sprawdzają się w trakcie chwili relaksu (głównie dzięki walorom zapachowym). W ten sposób możemy połączyć przyjemne z pożytecznym.

Jakie plusy przyniesie nam łączenie olejków eterycznych?

Istnieje dużo sposobów na łączenie olejków eterycznych ze sobą. Jaki jest tego skutek? Poza zaletami zapachowymi, które powinniśmy dostosować do siebie, jest jeszcze jedna zaleta – wzmocnienie działania aromaterapii. Taki efekt uzyskamy kiedy połączymy między sobą oleje o identycznych albo bardzo podobnych właściwościach. Wiele oczywiście jest zależne od tego, jaki efekt jest przez nas pożądany i co jest dla nas najważniejsze. Odpowiednie dopasowanie olejków do osobistych potrzeb pozwoli nam czerpać garściami z dobroci, jakie mają w sobie. Możemy też nabyć zestawy olejków eterycznych.

W jaki sposób mieszać olejki eteryczne?

W zależności od tego, co chcemy „wycisnąć” z naszych olejków eterycznych na takim ich połączeniu musimy się skupić. Przed połączeniem ze sobą różnorodnych olejków trzeba pamiętać o paru istotnych warunkach, dzięki którym będziemy mogli skutecznie łączyć ze sobą różne warianty olejków:

 • Najlepiej będzie, jeśli olejki będziemy łączyć w ich grupach gatunkowych; np. cytrusy z cytrusami).
 • Na początku swojej przygody z olejkami eterycznymi nie szalejmy zbyt mocno – bezpieczniej będzie, jeśli zaczniemy od małej ilości składników, np. od 1 do 5-6 olejków, tak, aby poczuć się pewnie w adekwatnym ich łączeniu.
 • Jeśli chcemy użytkowaćolejków w zakresie leczniczym nie zapominajmy o tym, by dobrać je w taki sposób, by ich właściwości się nawzajem uzupełniały.
 • Gdy chcemy uzyskać, bardziej trwały i różnorodny zapach pamiętajmy o mieszaniu olejków w taki sposób, aby pasowały do siebie pod względem trwałości – bardzo dobrze jest łączyć olejki o krótkim okresie utrzymywania z takimi, które utrzymują się dłużej.

Pomocne sposoby łączenia olejków eterycznych

Dużo ludzimyśli, jakie olejki eteryczne idealnie do siebie pasują. Zastanówmy się, więc na najbardziej popularnych, sprawdzonych oraz skutecznych połączeniach. Są to:

 • Cyprys – bergamota + drewno cedrowe + cytryna + jałowiec + kardamon + lawenda, majeranek + mandarynka + pomarańcza,
 • Lawenda – bazylia + bergamotka + cedr + cyprys + cytryna + eukaliptus + grejpfrut, drzewo herbaciane + kardamon + trawa cytrynowa + limeta + majeranek + mięta pieprzowa + kwiat pomarańczy oraz sama pomarańcza.
 • Limeta – bazylia + olejki cytrusowe + gałka muszkatołowa + lawenda + kwiat pomarańczy.
 • Mandarynka – bergamota i inne olejki cytrusowe + cynamon + gałka muszkatołowa + jałowiec + lawenda + geranium + szałwia muszkatołowa.
 • Melisa – olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + majeranek + geranium + rozmaryn + róża + rumianek + tymianek.
 • Różane drzewo – wszystkie olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + paczuli + kwiat pomarańczy + róża + sandałowiec.
 • Rumianek – bazylia + bergamotka + jaśmin + lawenda + majeranek + róża + szałwia muszkatołowa.
 • Sandałowiec – bergamota + cedr, jaśmin + lawenda, paczuli + drzewo różane.
 • Sosna – cedr + cytryna + eukaliptus + drzewo herbaciane + jałowiec, lawenda + mięta pieprzowa + rozmaryn.

Wszystkie z wyżej wypisanych połączeń jest znane i rekomendowane.Warto jest połączyć zapachy oraz wszelkie kompozycje do indywidualnych wyborów. To pozwoli nam zaznać najwięcej przyjemności oraz korzyści korzystania z olejków eterycznych. Nie zapominajmy, iż najważniejsza w czasie kupna i mieszania olejków stanowi nasza satysfakcja.