PIT 36 i PIT 37 – który PIT, kiedy rozliczyć?


W obliczu ciągłych zmian, momentami ciężko jest się odnaleźć w panujących przepisach. By uniknąć błędów warto zlecić wykonanie tego typu usług profesjonalistom. Księgowa Pruszcz Gdański bez trudu będzie zdolna pomóc nam w wybraniu najlepszej drogi do rozliczenia z Fiskusem.

Księgowość Pruszcz Gdański to nie jedynie dbałość o właściwy przebieg procesu. To również reprezentowanie naszych spraw przed instytucjami. Warto zatem znać podstawowe pojęcia, z którymi można udać się do zawodowców.

Kto rozlicza się z wykorzystaniem PITu 36

Sposób rozliczenia oraz źródła, z których otrzymane zostały dochody determinuje, z którego formularza powinniśmy skorzystać – w razie wątpliwości księgowa Pruszcz Gdański pomoże nam wybrać.

PIT 36 dedykowany jest dla obywateli, którzy generowali zarobki samodzielnie. Innymi słowy – kierowali swoją prywatną działalność gospodarczą bez pośredników.

Także osoby, które uzyskiwały zyski z racji obrotu bądź różnych form dzierżawy nieruchomości i obiektów mieszkalnych są zobligowane do wypełnienia formularza PIT 36.

Inną grupą, która do zamykania roku rozliczeniowego stosuje formularz PIT 36 są Polacy pracujący za granicą. Dochód uzyskany w innych krajach niejednokrotnie jest pobierany już w danym miejscu. Jeśli jednak w metodach rozliczania w określonych krajach są różnice, wtedy trzeba nadpłacić różnicę. Księgowość Pruszcz Gdański – to jedno z miejsc, gdzie powinniśmy się udać w celu rozwiązania wszelkich zagadek.

Także zarobki generowane z innych źródeł wywołują potrzebę wykorzystania właściwego formularza. Wszelkie normy są jasno przedstawione w ustawie. Wobec tego księgowa Pruszcz Gdański nie powinna mieć kłopotów z interpretacją dokumentów.

Jakie cechy ma PIT 37?

Najczęściej stosowanym do rocznych rozliczeń formularzem jest PIT 37. Większość osób zatrudnionych na etacie korzysta właśnie z tej formy rozliczeń. Również osoby wykonujące dane zlecenia zobligowane są do korzystania z PIT 37.

Zanim złoży się wniosek w urzędzie warto by zerknęła na niego księgowa Pruszcz Gdański.

Formularz PIT 37 przedstawia dochody uzyskiwane z różnych źródeł. Warunkiem jest by zarobek był uzyskany na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Księgowość Pruszcz Gdański za pomocą tego PITu wykazuje przychody związane ze stosunkiem pracy – bazując czy to na stałym zatrudnieniu, czy to na pojedynczo świadczonych usługach.

Ponadto PIT 37 zawiera wszelkiego typu renty i emerytury czy wynagrodzenia spółdzielcze.

Co więcej, na takim druku trzeba też uwypuklić wszelkie stypendia czy dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej. Prawa autorskie i prawa majątkowe także trzeba tu przedstawić.

Różnice i podobieństwa między PITem 36, a PITem 37

Mimo konkretnych różnic, PIT 36 i PIT 37 mają też sporo wspólnych cech. Po pierwsze regulują one opodatkowanie na zasadach ogólnych.

Ponadto każdy może się przy ich pomocy rozliczyć zarówno indywidualnie, jak i ze współmałżonkiem. Dają też opcję korzystania z różnych ulg i przekazania 1% podatku na organizacje charytatywne.

By mieć gwarancję, że wszystko zostanie przeprowadzone należycie warto zlecić rozliczenie specjalistom, których sektorem jest księgowość Pruszcz Gdański.