Podstawowe pojęcia o ogrzewaniu domu. Co to pellet i ekogroszek?


Duża ilość osób znajdujących się w domkach jednorodzinnych korzysta z kotłów ogrzewanych najróżniejszymi rodzajami paliw opałowych. Na polskim rynku znajduje się ich wiele, więc osobom nie interesującym się tym tematem może być trudno wybrać coś dla siebie. Pomimo tego, że obszerny wybór z początku wydaje się być problemem, to w istocie nie jest to tak zawiłe. W tym artykule dowiesz się o wszystkim na temat charakterystyki pelletu i ekogroszku.

Źródło: marko24.pl.

Co to jest pellet?

Pellet to granulat niedużej wielkości o kształcie walców lub malutkich kulek. Jego wymiary to najczęściej 6-8mm. Wartość kaloryczna pelletu waha się w granicach od 24 do 29 MJ/kg (megadżule na kilogram). Pellet to jeden z najbardziej ekologicznych i wartych uwagi sposobów na ogrzanie budynku. Jego wartość opałowa jest podobna do wartości opałowej drewna – do ich produkcji wykorzystuje się odpady drzewne bez żadnych dodatków chemicznych. Cena pelletu zaczyna się już od około 850zł za tonę.

Jakie są właściwości ekogroszku?

Ekogroszek to typ paliwa stałego uzyskiwany z węgla kamiennego. Aby uzyskać ekogroszek z węgla trzeba go pokruszyć, przesiać, a następnie przepłukać. Zaskakująco ekogroszek w przeciwieństwie do węgla kamiennego jest dużo bardziej ekologiczny, wydajny, a również łatwiejszy w wykorzystaniu. Ekogroszek, podobnie jak pellet, jest niewielki – rozmiar jego ziarenek waha się w granicach od 5 do 25mm. Jego wartość kaloryczna to minimum 26MJ/kg, co jest jedną z najwyższych wartości wśród dostępnych typów paliw. Pozostawia niewielką ilość pyłów, jak i popiołu. Jednak zanim zdecydujesz się na ekogroszek upewnij się, że nie jest podrabiany. Ze względu na rosnącą popularność ekogroszku, na rynku pojawiają się podrabiane paliwa, które są mieszanką niskiej jakości miału węglowego z dodatkowymi, nieokreślonymi domieszkami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie paliwa opałowego? Łódź i okolice

Warto wiedzieć, że dużo firm produkujących pellet oferuje produkty z dostawą do domu. Z uwagi na to nie będziesz musiał się martwić o zorganizowanie transportu na własną rękę. Pellet będzie dostarczony prosto pod Twój dom. Zatem nim zdecydujesz się na kupno – sprawdź dokładnie ofertę danej firmy.