
Przez wzgląd na ciągle pogarszający się stan środowiska naturalnego powstają coraz nowocześniejsze technologie jeśli chodzi o ogrzewanie budynków. Coraz więcej osób decyduje się zastąpić zwykłe „kopciuchy” opalane węglem na inne, bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania. Takim przykładem może być pompa ciepła, która pozyskuje aż 75% mocy ze środowiska i jest to z całą pewnością ekologiczne źródło ciepła. To urządzenie służy nie tylko do ogrzewania budynku, ale także do podgrzewania wody.
Źródło: pompy ciepła pomorskie
Jak funkcjonuje pompa ciepła? Jaka jest zasada funkcjonowania pompy ciepła?
Pompa ciepła jest mechanizmem grzewczym, którego zadanie jest analogiczne jak w innych sposobach ogrzewania budynków – źródło grzewcze ociepla wodę, która następnie jest rozprowadzana po instalacji uwalniając ciepło, a tym samym ogrzewając nieruchomość. Różni się ona tym, że w przypadku kotłów lub pieców węglowych paliwo kopalniane jest spalane tym samym oddając energię cieplną. Pompa natomiast czerpie energię ze środowiska naturalnego i w niewielkim stopniu używa do tego pądu. Pompa zależnie od typu może czerpać moc z powietrza, gruntu albo wód podziemnych. Pompa ciepła jest niemal zupełnie bezobsługowa co jest bezdyskusyjną zaletą. Nie ma potrzeby jak w przypadku pieców węglowych regularnego dokładania paliwa. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu źródło ciepła, ponieważ pompa ciepła jest urządzeniem przy którym użytkownik nie ponosi zbyt wielkich kosztów eksploatacyjnych. Co więcej co roku koszt takiego urządzenia jest coraz niższa, dodatkowo można starać się o dofinansowania na zakup pompy. Kolejną korzyścią takiej pompy jest to, że nie musimy mieć dodatkowego miejsca na składowanie paliwa. Niepotrzebny jest także komin. Największą popularnością cieszą się pompy, które czerpią energię z powietrza. Mogą one działać bezproblemowo nawet przy temperaturze sięgającej -28°C.
Jakie są typy pomp ciepła
Poszczególne typy pomp ciepła trochę różnią się od siebie zasadą działania, a także źródłem energii. Wyróżniamy kilka następujących typów pomp:
- Pompy ciepła typu powietrze-woda – jest to na pewno najbardziej popularny typ pompy. Jej źródłem mocy jest powietrze. W przypadku tej pompy montaż jest niezwykle prosty, niestety minusem jest to, że zdecydowanie gorzej działa przy dużym spadku temperatur na zewnątrz.
- Pompy ciepła typu woda – woda – źródłem mocy tej pompy jest woda gruntowa. {Potrzebne jest wykonanie|Wymaga to wykonania| studni czerpnej, a także zrzutowej. Niestety, dodatkowym utrudnieniem w tym przypadku jest uzyskanie dodatkowych pozwoleń wodnoprawnych.
- Pompy ciepła gruntowe – tutaj źródłem zasilania jest ciepło pochodzące z ziemi. Tego typu pompy posiadają kolektory, czyli sondy. W zależności od sposobu działania mogą one być poziome lub pionowe. W sondzie znajduje się roztwór który nie zamarza w ujemnych temperaturach. Pozyskuje on ciepło z wnętrza ziemi, aby następnie przesłać je do urządzenia. Niestety, takie pompy są dosyć drogie i niezbyt łatwe w montażu. Natomiast ich najważniejszą korzyścią jest to, że sprawnie działają nawet w wyjątkowo niskich temperaturach.