Skup złomu – co warto poznać? praktyczne sugestie


Żeby zacząć zarządzanie jakiegokolwiek biznesu trzeba wpierw rzetelnie zapoznać się z jego specyfiką. W firmach i gospodarstwach domowych co roku rośnie nakład złomu. Zbędne metale leżą odłogiem w magazynach, piwnicach i na podwórkach utrudniając pracę. Najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Powinno być kompleksowo zagospodarowane i jego przeznaczeniem jest skup złomu w Warszawie – będzie trzeba zdobyć pozwolenie na taką działalność. Będzie to możliwe do wykonania tam gdzie, teren przeznaczony jest do zagospodarowania przestrzennego lub gospodarczego. Po tym zadbaj o stanowisko, gdzie przechowywać złom, pojazd do odpowiedniego transportowania odpadów oraz zezwolenie na gromadzenie odpadów. Skoro mowa o infrastrukturze – nie zapomnij o zakupie dobrejwysokiej jakości wagi, dzięki której, dokonasz rzetelnego pomiaru.

Kwestia prawna – jak sposób legalnie prowadzić swoje złomowisko. Gdzie w pierwszej kolejności udać się po opracowaniu planu i znalezieniu miejsca na działalność?

Później musi pojawić się decyzja o środowiskowych warunkach, po którą należy się udać do urzędu gminy. Zaraz po tym – licencja. Będziesz jej potrzebował, po to by rozpocząć działanie własnego skupu złomu. Będzie musiała być umieszczona na wszystkich Twoich pojazdach oraz dokumentach. Aby ją uzyskać trzeba opłacić opłatę licencyjną pamiętać aby przynieść do urzędu najważniejsze informacje na temat firmy a także jej działalności, czyli: dane personalne posiadacza, sugerowaną nazwę przedsiębiorstwa, miejsce, pod którym będzie się mieściła Twoja działalność, zezwolenia środowiskowe, numer rachunku w banku który stanie się indywidualnym rachunkiem Twojej działalności, dokumenty o niekaralności, informację o działaniach egzekucyjnych i zajęciach komorniczych. Taką licencję, powinieneś odnawiać co 36 miesięcy. zapłaceniu licencji, i kiedy będziesz w posiadaniu wszystkich potrzebnych dokumentów, śmiało powinieneś pójść do Urzędu Skarbowego oraz ZUSu po to by złożyć odpowiednie wnioski. Do Urzędu Skarbowego trzeba podać firmę, która będzie działać na zasadzie spółki cywilnej. Następny krok to udać się do wcześniej najbardziej odpowiedniego dla nas banku, po to by założyć w nim konto bankowe dla swojego przedsiębiorstwa.

Gdy znajdziesz już miejsce i masz kluczowe dokumenty – poczynić dalsze kroki? 

Kiedy masz już najbardziej adekwatne do Twoich potrzeb rejony i licencję przyszedł czas aby pozyskać pierwszych materiałów przeznaczonych na sprzedaż. Złom trzeba pozyskiwaćzdobywać w różnych miejscach i na dużo sposobów – w tym celu będziesz musiał dobrze rozgryźć branżę. Przede wszystkim zdobądź wiedzę, które surowce skupować, a które wręcz przeciwnie. Dowiedz się również, których kruszców masz zupełnie unikać. Dzięki takiej działalności możesz również zdobyć np. komponenty do pralek czy samochodów i a także przy ich pomocy generować dodatkowy zysk. Istotny jest również uporządkowanie odpadów tak, aby potencjalny klient miał ułatwione zadanie. pamiętaj przede wszystkim o zabezpieczeniu strefy. Odpady powinny być stosownie przechowywane oraz nie tworzyć bardzo potężnych hałd lub mieć groźnych krawędzi. Pracownicy muszą mieć profesjonalne stroje oraz buty. Nie zapomnij też o bezpieczeństwie klientówkontahentów i pracowników zadbaj też o swoje – kompleksowo ubezpiecz się przed ewentualną poprzez  zainstalowanie alarmu lub zatrudnienie firmy ochroniarskiej, zwłaszcza gdy prowadzisz firmę na terenie dużych miast jak np. Wrocław, Łódź czy Warszawa.