Skup złomu – wszystko co musisz wiedzieć


Skup złomu jest miejscem, gdzie można sprzedać niepotrzebne, zalegające rzeczy a oprócz tego zarobić trochę pieniędzy. Co więcej w niektórych punktach skupu, można również zakupić używane części do samochodów. Taki punkt skupu złomu znajduje się np. w Lubartowie. Oddawanie niepotrzebnych rzeczy na skup przyczynia się do troski o środowisko naturalne. Dlatego coraz więcej osób decyduje się zawieźć zbędne metale na skup, nawet jeśli jest on oddalony o kilka kilometrów. Mimo wszystko nie każdy do końca wie jakie surowce można oddać do takiego punktu. Czy skup skupuje wszystkie metale? Mało kto zdaje sobie sprawę, że takie surowce warto wcześniej odpowiednio przygotować poprzez ich oczyszczenie. Punkt skupu złomuSkup złomu raczej nie kupi aluminiowych puszek z zawartością, czy innych metali oklejonych folią. Dlaczego? Ponieważ takie surowce nie mogą zostać przetworzone. Pomimo tego warto włożyć odrobinę wysiłku, dobrze przygotować metal, aby zadbać o środowisko naturalne i otrzymać nieco pieniędzy. 

Co możemy zaliczyć do złomu?

Zazwyczaj nie wiemy, ile zbędnych metalowych rzeczy zalega nam w domu, a mogłyby zostać sprzedane z zyskiem. Czym jest złom? Najogólniej mówiąc są to różnego typu odpady nie nadające się do użytku zrobione z metali i ich stopów, które równocześnie mogą zostać przetworzone. Takie niepotrzebne przedmioty mogą zostać stopione i uzyskany z nich metal ponownie wykorzystany. Co właściwie można sprzedawać na takim skupie? Zazwyczaj sprzedawane rzeczy to np.: części samochodowe, wszelkiego typu blachy, puszki po napojach, zbrojenia uzyskane z rozbiórek, a także metalowe odpady produkcyjne i budowlane. 

Które metale mają wysoką cenę, a które niską?

To, ile zarobimy sprzedając metale do skupu zależne jest przede wszystkim od tego, jaki to będzie metal. Niewątpliwie skupy przyjmują wszystkie metale, ale niektóre są droższe a inne tańsze. Najpopularniejsze, a zarazem najczęściej oddawane metale to stal, żeliwo i aluminium. Jednakże ich cena nie jest zbyt wysoka. Można dostać od kilkudziesięciu groszy, do kilku złoty za kilogram. Pomimo tego, opłaca się je sprzedawać, ponieważ są łatwo dostępne. Ocenia się, że zbierając metalowe niepotrzebne rzeczy w domu można zyskać nawet 1000 zł. A na jakich metalach można zyskać najwięcej? Zdecydowanie najwięcej kosztują metale kolorowe takie jak cyna, mosiądz a także miedź. Ich ceny wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Co jest przyczyną? Na pewno z tego, że są to metale które przewodzą ciepło i prąd. Kolejną ich zaletą jest niewątpliwie to, że podczas recyclingu praktycznie nie ma strat surowca. Co więcej koszty wydobycia takich metali są znacznie wyższe od kosztów recyclingu. 

Jak przygotować odpady do oddania w skupie?   

Przed zawiezieniem metalowych odpadów na złom trzeba pamiętać o kilku regułach. Przede wszystkim takie rzeczy muszą być wcześniej właściwie przygotowane, aby cała transakcja przebiegła sprawnie i bez problemów. Przede wszystkim takie przedmioty muszą być wyczyszczone ze zbędnych odpadów jak papier, folia, szkło. Następną istotną kwestią jest odpowiednia segregacja. Przed pójściem na złom należy osobno zgromadzić stal, żelazo, mosiądz miedź itp. Na pewno jest to bardziej korzystne dla osoby, która to sprzedaje. Kiedy jakaś rzecz zawiera kilka metali zostanie on zważony i zakupiony w cenie żelaza, nawet jeśli znajdują się tam elementy z drogiej miedzi, czy cyny. 

Czy samochody także można sprzedawać na złomie? 

Sporo skupów, które są do tego przystosowane skupuje także zużyte, popsute samochody. Dotyczy to zarówno całych pojazdów, jak i pojedynczych elementów. Często jest to jedyna możliwość na legalne pozbycie się samochodu po dużym wypadku. Jakiś czas temu chcąc oddać taki samochód na szrot trzeba było wnieść opłatę recyclingową, która wynosiła 500 zł. Obecnie zrezygnowano z niej i na oddaniu takiego szrota można nawet zarobić. 

Jakich rzeczy nie można sprzedawać na skupie złomu?

Coraz więcej osób oddaje zbędne, metalowe rzeczy na złom. Takie punkty zazwyczaj kupują niemalże wszystko, ale jest kilka wyjątków. Jakie dokładnie? W skupach złomu na pewno nie sprzedamy monet które są obecnie w obiegu. Następną rzeczą, której nie da się legalnie sprzedać na złomie są znaki drogowe, co nie powinno nikogo dziwić. Na pewno taki skup nie ma prawa kupować również torów kolejowych lub tramwajowych, także w sytuacji kiedy potrafimy udokumentować, że posiadamy je legalnie. Mimo wszystko warto od czasi do czasu zrobić w domu czy piwnicy dokładne porządki i bezwartościowe, metalowe przedmioty odwieźć na złomowisko. Jest to zdecydowanie bardziej opłacalna opcja niż wyrzucanie ich do śmieci. Istotne jest to, że oprócz zysku w ten sposób zadbamy o środowisko naturalne, a metalowy odpad zyska drugie życie.

Kto może założyć skup złomu?

Skupy złomu są bardzo popularne, w związku z tym coraz więcej osób je otwiera. Na pewno trzeba dysponować odpowiednim miejscem, gdzie można składować tego typu odpady. Aby założyć taką działalność trzeba uzyskać właściwe zezwolenie z gminy na terenie której będzie się znajdowało złomowisko. Jeżeli przyszły przedsiębiorca posiada aktualną decyzję z Programu Gospodarowania Odpadami Niebezpiecznymi, jest to w zupełności wystarczające.