Skuteczna ochrona przed dzikami – na co postawić?


Dziki znane są ze swoich wielkich rozmiarów i siły. Mimo, że ich naturalne otoczenie stanowią lasy, nieraz można je spotkać w pobliżu miejsc zamieszkanych przez człowieka. Trzeba na nie uważać, gdyż mogą być destrukcyjne dla naszych upraw.

Dziki plądrujące sady i ogrody to zjawisko dosyć często spotykane. W poszukiwaniu pokarmu wparowują na działki siejąc popłoch. W zasadzie wyłącznie ogrodzenia betonowe skutecznie je powstrzymują.

Co można zrobić aby ochronić swój dobytek przed żywiołem jakim są dziki? Oto parę sposobów.

Dziki niszczą Twoje uprawy? To rozwiązanie pomoże się z nimi uporać

Za najskuteczniejszy sposób ochrony swojej(go) własności uznaje się rozłożenie właściwych urządzeń barierowych. Istnieje wiele typów zapór. Żeby efektywnie postawić się dzikom ogrodzenie musi być trwałe.

Dlatego, gremialnie w obszarach intensywnie zalesionych stosuje się ogrodzenia betonowe. Ich odporność sprawia, że groźne zwierze nie jest w stanie ich staranować. O ile z siatką czy nawet drewnianym płotem dzik jest w stanie się uporać, o tyle ogrodzenia betonowe skutecznie będą blokować jego zakusy.

Na niektórych działkach spotkać można również ogrodzenia elektryczne. Prąd pozwala odstraszyć dzika i daje gospodarzowi spokojny sen. Jednak stosowanie tego typu ogrodzeń uważane jest za niehumanitarne. W ochronie swoich dóbr nie chodzi przecież o to by zabić dzika. Wobec tego bardziej ludzkim rozwiązaniem wydają się ogrodzenia betonowe.

Oko w oko z dzikiem – co robić?

Przy spotkaniu z dzikiem najważniejszą regułą jest zachowanie spokoju. Bez wątpienia nie jest to proste zadanie, ale utrzymanie emocji w ryzach pozwoli nam wyjść z takiego spotkania bez szwanku.

Trzeba unikać gwałtownych ruchów i krzyku. Najlepiej jest obserwować zwierzynę z odległości – często dziki same decydują się opuścić dany teren. Huki mogą być pomocne w odstraszaniu zwierzęcia.

Dziki w okolicy? Nie kuś losu

Kiedy zamieszkujemy obszary, w których występują dziki, warto pomyśleć o odpowiednim ogrodzeniu posesji. Taka(ie) profilaktyka pozwoli nam w przyszłości uniknąć potencjalnych nerwów.

Po pierwsze nie powinniśmy trzymać jedzenia na zewnątrz. Zapachy mogą kusić dziki. Wygłodniałe zwierzęta bardzo sprawnie potrafią sobie radzić z różnymi przeszkodami.

Kolejną ważną rzeczą są mury. Jak wspomniano wyżej, ogrodzenia betonowe wydają się w tym przypadku najbardziej odpowiednie. Są humanitarne, a przy tym skuteczne.

Rozglądając się za tego rodzaju barierą warto skonsultować się z specjalistą. Nie tylko doradzi nam on odpowiedni rodzaj ogrodzenia, ale również je zaprojektuje i pomoże je postawić. Ogrodzenia betonowe mają wytrzymałość, która pozwala im trwać latami.