Styl industrialny zna prawie każdy, ale czy każdy wie w jaki sposób to się zaczęło?


Styl loftowy, innymi słowy zwany industrialnym swoje początki zawdzięcza XVIII wiekowi, w którym to firmy ubezpieczeniowe narzucały zmniejszanie ryzyka związanego z pożarami czy remontami. Tak powstały pierwsze, przemysłowe konstrucje. Proste konstrukcje z ogromnymi oknami. Ten surowy wygląd został później fundamentem oraz podstawą do budowy pomieszczeń industrialnych. 

Końcem XIX wieku, niespodziewany rozwój oraz potrzeba budowy większych obiektów przemysłowych wymusiły na przedsiębiorcach zagospodarowywanie obszarów poza miastem. W latach 60. XX wieku w Nowym Jorku pofabryczne lokale zmieniły się w miejsce artystycznych przedsięwzięć. Stare magazyny i fabryki pełne światła, otwartych przestrzeni z wysokimi sufitami i ogromnymi oknami, a zarazem z niewysokimi czynszami przeistoczyły się w miejsce idelane dla młodych artystów. Przy pomocy swojej fantazji i wyobraźni potrafili oni przekształcić pofabryczne pomieszczenia w wygodne mieszkania, które bardzo często pełniły również funcję ich atelie.  W jednej z takich lokalizacji swoją „Fabrykę” miał Andy Worhol, która przez długie lata była centrum artystycznego życia Nowego Jorku. Od tamtego momentu lofty kojarzą się z życiem artystycznym i są symbolem twórczej niezależności. 

W latach 80tych oszczędny styl zdobył uznanie u architektów, którzy wykorzystali go w niezwykle drogich apartamentach Nowego Jorku. Pofabryczne wnętrza, odkryte przestrzenie, ogromne okna zachwyciły majętnych mieszkańców. Industrialne meble łączące drewno z metalem o surowej strukturze idealnie wkomponowały się w prosty klimat pomieszczeń. 

Z biegiem lat zmieniła się nie tylko lokalizacja tego wnętrzarskiego stylu, a także jego jakość a styl industrialny zyskał luksusowy sznyt. 

Historia loftów w Polsce jest {stosunkowo|relatywnie|względnie| krótka. Za umowną i pierwszą powierzchnię tego typu uznaje się Bolko Loft, dawną lampiarnię, budynek będący własnością zakładów górniczo-hutniczych w Bytomiu, przystosowany do nowej roli mieszkaniowej. 

Styl industrialny – jakie są jego cechy

We wnętrzach loftowych królują proste materiały. Stalowe meble, beton, cegła czy aluminium. Najlepszymi dekoracjami są widoczne rury, kable czy instalacje elektryczne i hydrauliczne. W stylu industrialnym poszczególne funkcje mieszkaniowe się ze sobą zazębiają, tak więc kuchnia, salon i sypialnia to często jedno pomieszczenie. 

Biele, beże, szarości to barwy, które najlepiej sprawdzają się w loftowych wnętrzach. Ściany można aranżować w nich na mnóstwo możliwości, zaczynając od pomalowania ich czystą bielą, przez odkrytą cegłę czy na architektonicznym betonie kończąc. Wyjątkową uwagę powinno się zwrócić na wykonanie podłogi. Decydując się na podłogę w barwach drewna lub betonu uzyskamy spektakularny efekt. Dla przełamania surowości aranżacji warto pomyśleć nad selekcją mebli loftowych. Meble industrialne to meble z duszą. Zrobione są one z połączenia surowych surowców takich jak: drewno, stal, szkło, przez co perfekcyjnie korespondują z surowością pomieszczeń i ich fabrycznym klimatem. 

Meble loftowe cechuje minimalizm formy oraz znikome zastosowanie detali dekoracyjnych. 

Mówiąc o stylu industrialnym nie można pominąć metalu. W dawnych loftach metal ukazywał się w postaci rur oraz instalacji. W obecnych czasach można wykorzystać do swoich wnętrz metalowe akcesoria, druciane lampy czy stalowe meble. 

Aranżacja loftowa lubi przestronne wnętrza. Jasne kolory ożywiają pomieszczenie i sprawiają, że będzie się ono wydawać przestronniejsze. W stylu loftowym godnym uwagi wyjciem jest kuchnia otwarta na salon. Wprowadza ono wrażenie świeżości oraz nowoczesności. 

Aby uzyskać rezultat otwartej powierzchni należy ograniczyć niezbędne fragmenty wnętrza do koniecznego minimum. Ogromne okna, bez firan i zasłon nadadzą wnętrzu charakterystyczny industrialny charakter. 

Jakie meble loftowe zastosować, aby nadać industrialny charakter naszemu mieszkaniu?

Meble loftowe można zastosować w dowolnym mieszkaniu, aby nadać mu nieco industrialnego stylu. Wystarczy parę niewielkich trików a efekt zadziwi nas samych. 

Metalowe regały to autentyczny klasyk. Wsparta na metalowym stelażu drewniana półka na książki lub komoda są idealnym rozwiązaniem. Stalowe meble rewelacyjnie odnajdują się w każdym wnętrzu. Spokojnie można wykorzystać je w salonie, jadalni czy łazience. 

Potęga stylu loftowego spoczywa w możliwości dostosowania go do dowolnego rodzaju wnętrza. Aby dobrze się prezentował powinnosię ograniczyć do minimum wykorzystanie mebli a postawić na dodatki wysokiej jakości.

Meble loftowe należy ograniczyć do funkcjonalnego minimum, dlatego warto postawić na przedmioty wysokiej klasy. Bardzo często w loftowych wykończeniach {sięgamy po|wybieramy|decydujemy się na| metalowe regały, czy metalowe stoliki. Meble stalowe to niezwykle dobre rozwiązanie, aby pomieszczeniu nadać swoisty, industrialny klimat. 

Styl loftowy bazuje również na modnych dodatkach. Mile widziane są tutaj poduszki o nieszablonowych fakturach, kapy czy skórzane dywaniki. 

W aranżacji wnętrz mieszkania w stylu industrialnym powinny się znaleźć przemysłowe akcesoriadodatki. Najbardziej atrakcyjne jest oświetlenie, ale też garażowe włączniki i kontakty, elementy ze stali, np. drzwi, tablice z hasłami BHP.

Styl loftowy – komu się spodoba ? 

Osoby indywidualne, które cenią sobie swobodę, przestrzeń, są twórczy i nie boją się eksperymentów idealnie odnajdą się w pomieszczeniach w stylu loftowym. Na mieszkanie w stylu industrialnym stawiają głównie śmiałe, młode i ekscentryczne osoby. Z cała pewnością styl industrialny spodoba się tym, którzy uwielbiają modę i nowoczesne trendy. Trudno przyrównać jakiś inny styl, który aktualnie posiadałby większą popularność niż styl loftowy. 

Wybierając styl indusrtailny należy eksperymentować z przeróżnymi zabiegami stylistycznymi przy wykańczaniu wnętrz. Proste wnętrze industrialnego pomieszczenia z powodzeniem można uzupełnić obrazami na płótnie. Obrazy w loftach są spoiwem między światem sztuki, a fabrycznym klimatem pomieszczenia lub domu.