Taras drewniany – na co zwrócić uwagę


Drewniany taras w Gdańsku może stanowić wyśmienite przedłużenie domu. Elegancko wykonany może cieszyć latami. Jest to idealne miejsce do spędzania czasu w letnie dni. Można tam organizować grille oraz imprezy na wolnej przestrzeni. Może to być także miejsce dedykowane odpoczynku(owi). Miękki fotel, książka i natura to połączenie, które lubi każdy bez wyjątków. Najpierw jednak należy włożyć trochę pracy w aranżację tej przestrzeni. Jak to zrobić? Z jakich materiałów korzystać projektując taras drewniany?

Różne aspekty drewnianego tarasu

Taras drewniany prawie zawsze dodaje życia naszym miejscom zamieszkania. Zdarza się, że w sezonie wiosenno-letnim zmienia się on w centrum życia rodzinnego. Wygodna(e) nawierzchnia, przestrzenność czynią to miejsce skrojone(ym) pod łapania(e) promieni słonecznych.

Trzeba pamiętać, że równie istotne jest odpowiednie utrzymanie taras(u) drewniany(ego). Taka konstrukcja oprócz plusów posiada również minusy. Warto je rozważyć.

Wyjdźmy od zalet. Oprócz tego, że taki taras ładnie się prezentuje, ma on inne warte zauważenia przymioty. Po pierwsze jest on dosyć prosty w montażu. Możliwe jest wykorzystać(nie) do jego tworzenia duże(ych) elementy(ów) drewna. Dzięki temu może to być rzeczywiście szybki proces. Co więcej drewno trzyma odpowiednią(e) ciepło. Nie jest za bardzo gorące w lecie, ani za zimne w pochmurne dni. Jeśli w domu są małe dzieci, to istotną funkcją jaką pełnić może taras jest amortyzacja upadków. Minimalizuje tym samym ryzyko urazu u dziecka.

Z drugiej strony podstawowym zarzutem do tarasów drewnianych jest obowiązek ich konserwacji. Co pewien czas właściciel musi zabezpieczać drewno. Jest to materiał, który(e) wymaga środków grzybobójczych i utrzymujących je w przyzwoitym(ej) kondycji. Oprócz tego drewno jest materiałem o najmniejszej trwałości jak na taras. Promienie słoneczne mogą sprawiać, że drewno zmienia(ją) kolor. Utrzymanie go w czystości też wymaga czasu. Jeśli taras ma służyć latami należy go zadaszyć. Pozwoli to zabezpieczyć go przed zjawiskami atmosferycznymi. Są to jednak dodatkowe koszty, zazwyczaj niemałe.

Jakie decyzje podejmować budując taras drewniany

Aby taras cieszył nas jak najdłużej, warto przestrzegać kilku podstawowych reguł. Deski tarasowe muszą być ułożone pod właściwym kątem. Trzeba je również uszczelnić. Ciecz, która może potencjalnie gromadzić się między deskami jest zabójcza dla tarasów.

Najważniejszy jest dobór odpowiedniej jakości drewna – trwałego i zdrowego. Eksperci polecają deski z  dębu. Charakteryzuje je długowieczność, estetyka i przyzwoita cena.

Zanim zabierzemy się za budowę tarasu trzeba przygotować drewno. Deski należy równo podzielić i oczyścić. Pierwsza dawka środka impregnującego musi być podana przed startem prac. Potem już po zakończeniu prac drewno trzeba czyścić i impregnować przynajmniej raz w roku.

Wpływ na trwałość tarasu drewnianego mają fundamenty. Fundamenty, na których będzie opierał się taras muszą być dokładnie oddzielone od fundamentów budynku mieszkalnego. W odwrotnym wypadku może zostać przerwana izolacja termiczna domu. Dobrze jest tą czynność zlecić specjaliście, gdyż jest to bardzo wrażliwy punkt. 

Jakie są najczęściej występujące błędy podczas budowy tarasu drewnianego

Niewłaściwie wykonany taras sprowadza na posiadacza dodatkowe koszty i zmartwienia. Dobrze jest przed decyzją zgłębić zagadnienie. Da to szansę wyciągnąć naukę z pomyłek innych. 

Należy zatem przykładać dużą uwagę na system odprowadzający wodę. Innymi słowy trzeba zadbać o dane(y) skos w stronę budynku. Upewnij się też czy legary są należycie uszczelnione – tak aby nie wpadała między nie wilgoć. Taras drewniany zawsze musi być dopasowany do stopnia nasłonecznienia. Jeśli nie będzie, taras szybciej ulegnie defektom. Planując taras uwzględnijmy nasze i domowników potrzeby. Oszczędzi to czasu i kosztów związanych z ewentualnymi korektami.

Jeśli nie ufamy naszych(m) zdolności(om) warto zamówić firmę. Dla profesjonalistów budowa tarasu to szybka i przyjemna robota. Ty dzięki temu otrzymujesz pewność, że wszystko będzie jak trzeba.