W jaki sposób dobrać końcówkę do sznurka?


Sznurek jest czymś, co możemy spotkać najczęściej w naszej garderobie w bluzach, sukienkach, spódnicach, spodniach, spodenkach i oczywiście w butach. Jednak czy używając sznurka kiedyś zastanawialiśmy się, w jaki konkretnie sposób jest on zakończony oraz i dlaczego?

Z jakiego powodu używa się końcówki do sznurka?

Głównie z uwagi na wygodę takowego rozwiązania. Nie wyobrażamy sobie bowiem, żeby w ulubionej spódnicy, trzeba było co chwilę szukać zakończenia sznurka, by móc ją ubrać. Lub przekładania przez dziurkę w bucie sznurówek, które nie posiadają stałego zakończenia. Zastosowanie końcówek do sznurka ma dwie podstawowe zalety: zapobiega niszczeniu się sznurka oraz polepsza wygoda użytkowania ciuchów czy akcesoriów, stanowi również fajny dodatek dekoracyjny
.

Rodzaje końcówek

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz końcówki do sznurka, dzielą się nie tylko ze względu na materiał lecz także na zastosowanie. Wiele jest zależne od tego, gdzie będą używane, gdyż, jak zostało już wyżej wspomniane, można je zaobserwować w wielu częściach składowych naszej odzieży – w butach, plecakach, spodniach albo kurtkach. Końcówkówki zazwyczaj są metalowe lub plastikowe.

Według jakich kryteriów dopasowuje się końcówki do sznurka?

Dopasowanie końcówki do sznurka zależy przede wszystkim od tego, gdzie zostanie on zastosowany. Są one metalowe albo plastikowe wobec tego podział jest dość prosty:

  • końcówki do sznurka wykonane z plastiku wykorzystuje się częściej w akcesoriach dla dzieci – przede wszystkim z uwagi na ryzyko ewentualnego pogryzienia, ale też przez fakt, iż plastik nie jest tak twardy jak metal, co minimalizuje zagrożenie, w przypadku ewentualnego uderzenia, np. po zamachnięciu się plecakiem.
  • metalowe końcówki są dużo częściej wykorzystywane w akcesoriach męskich oraz damskich, zazwyczaj również w tych bardziej eleganckich. Wyglądają ładniej i mogą stanowić element ozdobny dla całej kreacji.