Właściwa segregacja śmieci w Gdańsku?


Znaczne skażenie naszej planety jest bezdyskusyjnym faktem. Tony śmieci wytwarzane codziennie zatruwają środowisko naturalne, tak istotne dla wielu żywych stworzeń, ale również dla ludzi. Jeśli o czasie czegoś z tym nie uczynimy, czeka nas ekologiczna katastrofa. Dlatego zmiany musimy zacząć wprowadzać od własnego domu. Początkowym krokiem powinno być wprowadzenie sortowania śmieci. Warto oddzielać odpady od surowców. Część śmieci, jeżeli będzie wyrzucona do odpowiedniego pojemnika, może być znów użyta. Sortowanie śmieci ma dużo zalet. Przyczynia się do zminimalizowania zanieczyszczenia, a także emisji gazów cieplarnianych, i odpadów przemysłowych. Dlatego należy poświęcić odrobinę czasu, żeby dowiedzieć się jak robić to właściwie. Czy sortowanie śmieci jest skomplikowane?

Warto sortować odpady

Jeszcze niedawno mało kto sortował odpady. Wszystkie śmieci wkładane były do jednego pojemnika, a następnie transportowane na wysypisko, gdzie leżały długie lata. Przyszedł czas, kiedy należy coś z tym problemem zrobić – wszak duże ilości odpadów na wysypiskach nie maleją, a wciąż się powiększają. Można uznać, że sortowanie śmieci daje im następne życie. Odpowiednio posegregowane śmieci można przerobić na nowe przedmioty, co ma duże znaczenie dla zabrudzonek planety. Kolejną bezdyskusyjną zaletą segregacji jest także zmniejszenie wydzielania szkodliwych gazów do atmosfery, a także duże oszczędności na energii. Konsekwentne przetwarzanie odpadów oznacza zredukowane ich zużywanie, co także ma pozytywny wpływ na nasze środowisko naturalne. Należy pamiętać także o przyszłych pokoleniach – choćby dla nich warto zostawić tę planetę czystą z niewielką ilością szkodliwych śmieci.

Najważniejsze informacje o sortowaniu odpadów

Od jakiegoś okresu segregacja śmieci w naszym kraju jest obligatoryjna. Jednakże żeby miała ona sens i była efektywna warto robić to odpowiednio. Państwa Unii Europejskiej zarządziły sortowanie odpadów kilka lat temu. Niektóre robią to dokładnie, inne powinny trochę to poprawić. Takim przykładem dla innych mogą być Niemcy i Szwecja, gdzie do przetworzenia trafia ponad 70 % odpadów. Dla porównania w Polsce wynik ten wynosi jedynie 30 %. Dlatego warto nauczyć się jak robić to prawidłowo. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że szklane butelki można wrzucać do pojemnika ze szkłem, ale nie ma potrzeby ich wcześniejszego mycia. Mało kto wie także, że do pojemników na papier nie wolno wyrzucać tłustego papieru, czy zabrudzonych ręczników papierowych. Przed wrzuceniem puszek lub butelek trzeba wcześniej je zmiażdżyć, żeby zajmowały jak najmniej miejsca. Wiele opakowań zawiera informację z czego były wyprodukowane i do jakiego kosza je wyrzucić. Takim przykładem może być np. karton po mleku, który dużo osób wyrzuca do pojemnika na papier, w czasie gdy powinien być on umieszczony w plastikach. Wywóz śmieci w Gdańsku ma miejsce systematycznie – zazwyczaj co tydzień, czasami częściej w miarę potrzeb.

Szkodliwe śmieci – czym są i gdzie trzeba je wyrzucać?

Sortując odpady musimy je rozdzielać pomiędzy pojemniki na: szkło, papier, bio, tworzywa sztuczne, zmieszane. Żaden z tych koszy nie nadaje się na odpady niebezpieczne. Co zalicza się do śmieci niebezpiecznych? Nie każdy jest świadomy tego jak często ma do czynienia z odpadami szkodliwymi jak np.: akumulatory i baterie, różnego rodzaju urządzenia elektroniczne oraz elektryczne, wiaderka po farbach, oleje, czy leki i odpady medyczne. Jeśli chodzi o sprzęt elektroniczny trzeba oddać go do odpowiednich punktów na elektrośmieci. Znajdują się one w każdym dużym mieście np. w Gdańsku, Warszawie, Rzeszowie. Czasami niektóre miasta organizują nieodpłatny odbiór od mieszkańców za darmo. W przypadku baterii należy wyrzucić je do odpowiedniego kosza, które umieszcza się w większych sklepach. A co z przeterminowanymi lekami? Należy pamiętać, że pewne substancje będące w lekach mogą być szkodliwe dla środowiska, z tego powodu nie można ich wyrzucać do pojemników ze śmieciami zmieszanymi. Najłatwiej jest je zanieść do apteki, gdzie znajdują się specjalne pojemniki, ewentualnie przekazać farmaceucie. Niebezpiecznym odpadem są także śmieci medyczne takie jak igły, strzykawki, zużyte opatrunki itp. W gospodarstwach domowych powstają one w małych ilościach, i trzeba je dostarczyć do punktu selektywnego zbierania odpadów. Na pewno sytuacja inaczej wygląda w szpitalach czy przychodniach, gdzie takich odpadów powstaje dużo więcej. Wtedy wywóz śmieci może być dokonywany przez odpowiednią firmę.