Zalety posiadania paneli fotowoltaicznych


Od kilku lat znacząco wzrosła sława instalacji fotowoltaicznych. Jeszcze niedawno czerpanie energii słonecznej było mrzonką, dziś jest się to realne- każdy, kto posiada dom, lub kawałek terenu może zostać właścicielem fotowoltaiki i czerpać energię ze słońca. Instalacje takie mają wiele zalet, a przede wszystkim słońce jest niekończącym się źródłem energii. Jak funkcjonują panele fotowoltaiczne? Jakie korzyści można czerpać z pobierania energii w ten sposób?

Co to jest fotowoltaika?

Pozyskiwanie energii ze słońca znane jest ludzkości nie od dziś. Każdy z nas na pewno miał styczność się z kalkulatorami pobierającymi energię w ten sposób. Dziś ta metoda znacznie się rozbudowała i jest opcja wytwarzania prądu we własnym zakresie przez gospodarstwa domowe. Produkcja prądu ze słońca to proces składający się z wielu etapów. Swój początek ma w ogniwach fotowoltaicznych połączonych w moduły, co pozwala na znaczne zwiększenie ilości wytwarzanej energii. W panelach fotowoltaicznych pod wpływem promieni słonecznych powstaje prąd stały, który następnie przekazywany jest do falownika. Falownik poza przekształceniem prądu stałego w prąd zmienny nadający się do naszych gniazdek, pełni również funkcję nadzorcy domowej elektrowni. Na bieżąco przystosowuje on wytwarzany prąd do parametrów sieci. Co więcej w razie wystąpienia awarii wyłącza się. Nie zawsze ilość wyprodukowanej energii jest taka sama, zależne jest to oczywiście od ilości dni słonecznych. W przypadku nadwyżki prądu, istnieje możliwość przekazania go do elektrowni. Jeśli ilość wytworzonej energii będzie niewielka, można odebrać przesłany nadmiar z elektrowni. 

Sześć korzyści płynących z fotowoltaiki

Panele słoneczne posiadają znacznie więcej zalet niż wad. Coraz więcej ludzi decyduje się na ich instalację przede wszystkim przez wzgląd na liczne dotacje pozwalające obniżyć koszty zakupu paneli. Plusy tego sposobu wytwarzania energii elektrycznej odnosi się głównie obszaru ekonomicznego a także ekologicznego. Jakie dokładnie zalety możemy czerpać z paneli fotowoltaicznych?

Mniejsze rachunki za energię elektryczną

Jest to zdecydowanie najważniejsza korzyść wynikająca z zainstalowania paneli fotowoltaicznych. Wytwarzanie własnej energii elektrycznej pozwoli właścicielom domów znacznie obniżyć rachunki za prąd. Ilość energii elektrycznej zależy od ilości dni słonecznych. Kiedy przydomowa instalacja wyprodukuje nadwyżkę prądu warto wysłać go do elektrowni, aby następnie odebrać w okresie niedoborów. Warto pamiętać, że energia pochodząca ze słońca jest za darmo i każdy może jej używać. Jedynym kosztem jaki musi opłacić potencjalny inwestor jest sam koszt całej instalacji. Przy obecnie istniejących dotacjach coraz więcej osób ma możliwość pozwolić na takie rozwiązanie, a ponadto jest to inwestycja przynosząca zyski przez wiele lat.

Podwyżki za energię elktryczną- niezależność

Przydomowa instalacja paneli słonecznych umożliwia niezależność jeśli chodzi o nieustające wzrosty cen energii elektrycznej. Kiedy podpisujemy umowę z elektrownią, nie mamy pewności, że koszty energii elektrycznej nie wzrosną. Właściciele paneli słonecznych na pewno nie muszą się martwić ewentualnym wzrostami, stają się niezależni.

Panele fotowoltaiczne korzystne dla środowiska

Elektrownie, aby móc wyprodukować wystarczającą ilość prądu muszą zużyć ogromne ilości paliwa oraz wody. W Polsce podstawowym surowcem potrzebnym do wytwarzania energii elektrycznej jest węgiel. Ten sposób produkcji energii jest wyjątkowo szkodliwy dla środowiska naturalnego. Na szczęście przydomowe elektrownie są całkowicie nieszkodliwe. Ponad to do produkcji paneli wykorzystuje się  krzem i aluminium, czyli surowce całościowo podlegające recyclingowi. Podczas wytwarzania prądu nie powstają żadne szkodliwe środowiska substancje.

Inwestycja na wiele lat

Niewątpliwie decyzja o instalacji paneli wiąże się z wyjątkowo wysokimi kosztami. Mimo dofinansowań trzeba liczyć się z określonym wydatkiem, nie można jednak zapominać, że taka instalacja jest inwestycją na wiele lat. Panele wyprodukowane są z bardzo wytrzymałych materiałów, odpornych na szczególnie niesprzyjające pogody. Dotyczy to zarówno ulewnych opadów, intensywnego gradobicia, a także zalegania na nich ciężkich hałd śniegu.

Łatwość obsługi fotowoltaiki

Po zamontowaniu instalacji na naszym domu nie trzeba się martwić o skomplikowaną obsługę. Panele są prawie całkowicie bezobsługowe, a cała instalacja ma falownik, który w sytuacji jakiś nieprawidłowości powiadomi nas o nich. Często nie ma potrzeby również ich czyścić, wyjątkiem jest sytuacja, kiedy od dłuższego czasu nie padał deszcz, a w okolicy występuje silne pylenie.

Dotacje do kupna fotowoltaiki

Obecnie, aby zachęcić coraz więcej osób w inwestowanie w produkcję prąd, które jest nieszkodliwe dla środowiska, powstało wiele programów proponujących liczne dofinansowania. Programy identyczne w całym kraju. Inne oferowane są w Warszawie, inne w Łodzi, a jeszcze inne w fotowoltaika Gdańsk. Przed rozpoczęciem inwestycji należy rozeznać się jakie dotacje są w naszej okolicy. Poza samym wsparciem w zakupie takiej instalacji, można także odliczyć tzw. ulgę termoizolacyjną od rocznego zeznania PIT.