Zawód groomer – poznaj tajemnice tego zawodu


Jednym z nowych zawodów, który w ostatnich latach zdobywa zainteresowanie jest zawód psiego fryzjera. Wraz z postępującą świadomością dotyczącą opieki nad zwierzętami powstaje coraz więcej salonów oferujących zabiegi kosmetyczne dla naszych pupili.

Groomer Bytom to zajęcie przeznaczone przede wszystkim dla miłośników zwierząt. Dotychczas fani zwierzaków mogli realizować swoje zamiłowania w weterynarii. Groomer stanowi opcję dla wszystkich, którzy nie chcą przechodzić przez skomplikowane studia.

Czym konkretnie zajmuje się groomer? Jakie przymioty mogą być pomocne w tym fachu? Co trzeba zrobić by stać się psim fryzjerem?

Kim jest groomer?

Choć powszechnie groomer kojarzony jest jako psi fryzjer, nie jest to stuprocentowa prawda o tym zawodzie. Groomer nie strzyże tylko psów, ale także koty.

Ponadto praca groomera nie ogranicza się wyłącznie do strzyżenia. Wykonuje on też inne zabiegi kosmetyczne – przycina paznokcie, czyści ciężko dostępne miejsca i przygotowuje czworonogi do różnego rodzaju wystaw.

Innym z obowiązków groomera jest skrupulatna dezynfekcja i dezynsekcja zwierzęcia. Wszelkie robactwo musi być usunięte z ciała pupila. Praca nad tym aspektem pozwala wyeliminować zagrożenie wystąpienia różnych dolegliwości, przenoszonych przez insekty.

Żeby efektywnie świadczyć wszelkiego typu zabiegi groomer powinien dysponować należytym instrumentarium. Niezbędne jest osobne pomieszczenie do zabiegów odkażających.

Groomer funkcjonuje także w otoczeniu, w którym spotyka różne bakterie i wirusy. Jego celem jest bezwarunkowe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Co za tym idzie, jest on zobligowany do regularnego czyszczenia swojego miejsca pracy i narzędzi, z których korzysta.

Groomer – czym powinien się cechować?

Bez cienia wątpliwości zawód groomera nie jest przeznaczony dla wszystkich. By odnaleźć się w tym fachu warto prezentować zestaw pewnych przymiotów.

Przede wszystkim groomerem nie zostanie osoba, która nie lubi zwierząt. Odpowiednie podejście to w tej branży bardzo dużo. Przeważnie zwierzęta przeciwstawiają się gdy mowa o zabiegach pielęgnacyjnych.

Groomer powinien zatem być zdolnym do zapanowania nad nawet niesfornymi zwierzakami. Mocno oczekiwaną cechą jest tu cierpliwość.

Psiemy fryzjerowi potrzebna jest także kreatywność – pozwala ona nie tylko poradzić sobie z zachowaniem psa czy kota. Jest to też czynnik, który pozwala gustownie wystylizować zwierzę i przygotować je do pokazów lub codziennej, eleganckiej prezencji.

Groomer – czyli jak połączyć pasję z zarabianiem

Jeśli jesteśmy zainteresowani pracą ze zwierzętami, warto przemyśleć kurs groomerski. Ukończenie kilkudziesięciu godzinnego kursu uprawnia jego absolwentów do podjęcia pracy w zawodzie groomera.

Podczas kursu uczestnik zdobywa informację na temat pielęgnacji zwierząt od strony teoretycznej i praktycznej. Poznawane są rodzaje sierści, uczeń zgłębia też wiedzę z zakresu trymowania i mycia czworonogów.

Całość szkolenia finalizowana jest egzaminem, który składa się z dwóch części. Część teoretyczna zawiera zestaw pytań, testujących ogół wiedzy o zwierzętach i groomingu. W części praktycznej, przyszły groomer, robi fryzurę wskazanemu zwierzęciu pod okiem egzaminatora – wykwalifikowanego groomera.